Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Буџет за пољопривреду повећан три пута

Буџет за пољопривреду повећан три пута

Београд, 13. март 2006. године - Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде у Влади Републике Србије Ивана Дулић-Марковић оценила је данас да усвајање Стратегије развоја пољопривреде и усмеравање аграрног буџета ка унапређењу структуре тржишта и руралног развоја представљају најзначајније резултате рада овог министарства у протекле две године.

Дулић-Марковић је на конференцији за новинаре истакла да је пољопривредни буџет повећан три пута и додала да је, у функцији спровођења стратешких циљева, донето и примењено 17 нових мера које имају више од 5.000 корисника.

Мерама кредитне подршке започета је изградња система тржишних руралних кредита и омогућено значајно повећање инвестирања у пољопривреду, рекла је она и прецизирала да тренутно има више од 50.000 корисника краткорочних кредита и више од 2.500 корисника дугорочних кредита.

Према њеним речима, успостављен је и регистар пољопривредних газдинстава и регистар животиња, што је омогућило директна плаћања субвенција на рачун пољопривредника и могућност контроле "од њиве до трпезе".

Она је навела да у регистру пољопривредних газдинстава тренутно има 190.000 произвођача и да је он повезан са банкама које ова газдинства помажу краткорочним и дугорочним кредитима.

Дулић-Марковић је најавила да ће 15. марта на рачуне 16.500 регистрованих газдинстава бити уплаћено укупно две милијарде динара одобрених кредита.

Она је подсетила и на то да је успостављен Систем тржишних информација у пољопривреди (СТИПС), као и да је унапређен рад инспекцијске службе, при чему је три пута повећан број инспекцијских контрола и прекршајних пријава.

Према њеним речима, Министарство је у протекле две године реконструисано, направљене су независне институције за ветеринарску и фитосанитарну контролу, конституисани су сектори за аналитику, статистику и аграрну политику, аграрну оперативу, инспекцијски надзор и рурални развој.

Дулић-Марковић је нагласила да је у протеклом периоду интензивирана међународна сарадња на пољу пољопривреде и навела податак да Министарство тренутно ради на шест твининг пројеката са Европском унијом и Европском комисијом, као и на три пројекта са Светском банком и Међународном организацијом за пољопривреду и храну (ФАО).

Она је оценила да се у позитивне резултате може убројати и то што је решен проблем са шећером који је поново постао један од најважнијих извозних производа Србије, као и постављање главних темеља за промену система новчаних подстицаја.

Један од великих успеха јесте директна комуникација са пољопривредницима која се остварује посетама представника Министарства селима, као и преко Инфо-центра, сајта Министарства, гласника и информатора.

Дулић-Марковић је најавила да Министарство ове године планира да донесе и започне спровођење закона о пољопривредном земљишту, као и да усвоји национални програм за пољоприведу и закон о пољопривреди и реформише саветодавне службе.

Према њеним речима, једна од активности биће и рад на стварању основе за плаћање и реформу субвенција у сточарству, као организација центра за подршку задругарству.

Директор Управе за шуме Александар Васиљевић подсетио је на то да су у претходне две године донете стратегија и политика шумарства и ловства Србије, које су урађене у сарадњи са ФАО.

Он је навео да је у току израда закона о шумама и о ловству, као и да је током ове године планирано да се обави сертификација шума по међународним стандардима и да се у сарадњи са Аустријском агенцијом за развој спроведе пројекат за реструктурирање ЈП "Србијашуме".

Директор Управе за заштиту биља Мирослав Вујовић рекао је да је у последње две године ова служба радила на усклађивању наше законске регулативе везане за заштиту биља са регулативом земаља у окружењу, уз подсећање на то да су донети Закон о садном материјалу воћака, винове лозе и хмеља и Закон о семену.

Директор Управе за ветерину Дејан Крњајић саопштио је да у Србији нема нових случајева птичјег грипа и да је ситуација стабилна и под контролом.

Према његовим речима, у последња три дана није пронађен ниједан птичји леш нити оболела птица у Бачком Моноштору, који је, за сада, једино активно жариште у Србији. Он је додао да у нашој земљи и даље постоје два локалитета - жаришта, на којима је утврђено присуство вируса птичјег грипа.

Крњајић је објаснио да је Бачки Моноштор активно жариште, где је до сада установљено осам позитивних случајева, док су други локалитет Бачевци, место које се налази на граници са Босном и Херцеговином између Бајине Баште и Љубовије, где је изолован један случај.

Он је рекао да је у претходних неколико дана пронађен већи број угинулих лабудова и једна чапља, али да све обављене анализе указују на то да нема нових случајева болести.

Према његовим речима, негативни су резултати лабуда и чапље који су нађени надомак Новог Сада, Панчева и Лајковца, а ветеринарске екипе су сваког дана на терену и јавност ће бити одмах обавештена ако дође до нових случајева појаве вируса птичјег грипа.

Крњајић је рекао да је циљ Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде да се наша регулатива и стандарди ускладе са европским и да се на тај начин омогући извоз наших производа на тржиште ЕУ.

Он је додао да је у претходне две године извршена регистрација имања и обележавање животиња, а унапређена је и контрола заразних болести.

Директор Управе за воде Никола Марјановић истакао је да најзначајнији резултат у раду Министарства представља изградња капиталних објеката и подсетио на то да је завршена изградња бране Првонек, да су радови на бранама Селова и Ровни настављени, као и да је уговорен наставак радова за водосистем Барје.

Он је напоменуо да је Управа финансирала радове на систему водоснабдевања у 61 општини, као и радове на уређајима за пречишћавање отпадних вода у 15 општина и нагласио да су успешно изведени и радови на одбрани од поплава.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs