Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Ефикасна државна управа као носилац економских и социјалних реформи

Ефикасна државна управа као носилац економских и социјалних реформи

Београд, 8. март 2006. године - Министар за државну управу и локалну самоуправу у Влади Републике Србије Зоран Лончар истакао је данас да су активности Министарства у протеклом периоду биле пре свега усмерене на реализацију Стратегије за реформу државне управе, чији је крајњи циљ успостављање ефикасне и професионалне државне управе.

Зоран Лончар на данашњој конференцији за новинаре
Лончар је на конференцији за новинаре, на којој је представио рад Министарства у протекле две године, објаснио да је циљ успостављање државне управе која ће пружати знатно виши ниво квалитета услуга грађанима и која ће у потпуности бити оспособљена за то да буде носилац целокупних економских и социјалних реформи у нашој држави.

Од демократских промена, 5. октобра 2000. године, до образовања ове владе готово да ништа није урађено у области државне управе, указао је министар, уз напомену да то није само политичка оцена, већ је то оцена заснована на чињеницама, с обзиром на то да у три године мандата претходне две владе није усвојен нити један једини нови закон у овој области.

Он је истакао да су представници Министарства по доласку на функцију пре свега успоставили правни и институционални оквир за управљање реформама државне управе у Србији, што је резултирало укидањем тадашње Агенције за реформу државне управе и Савета за државну управу који су радили при Министарству.

Уместо ових тела, формиран је Савет за реформу државне управе, којег чине председник Владе Србије и неколико најважнијих министара за ову област, с циљем да стратешке политичке одлуке које се доносе за област државне управе имају подршку Владе, док је Министарство за државну управу и локалну самоуправу истакнуто за јединог оперативног носиоца реформи, објаснио је Лончар.

Следећи корак била је израда стратешког документа у којем је представљена визија правца кретања реформе државне управе, а то је Стратегија за реформу државне управе, која је усвојена 5. новембра 2004. године, подсетио је министар и додао да је заједно са Стратегијом усвојен и Акциони план за њено извођење са прецизним роковима.

Лончар је нагласио да је ова стратегија, која обухвата петогодишњи период, у потпуности заснована на принципима европског административног оквира и да је са осталим активностима Министарства чинила један од основа за добијање позитивне оцене Студије о изводљивости.

Према његовим речима, овај документ заснован је на пет основних принципа - децентрализацији, деполитизацији, професионализацији, рационализацији и модернизацији државне управе, и у периоду од усвајања Стратегије до данас све мере Министарства представљале су разраду тих принципа.

Министарство је у протеклом периоду израдило пет закона из области државне управе који су усвојени у Скупштини и три закона која чекају Владину и скупштинску процедуру, нагласио је Лончар и додао да је употпуњавање нормативног оквира извршено усвајањем 17 уредби које су донете у циљу спровођења усвојених законских решења.

Он је прецизирао да је реч о законима о влади, о државној управи, државним службеницима, о јавним агенцијама и о заштитнику грађана (омбудсману), који представљају разраду пет основних принципа зацртаних у Стратегији.

Такође, како је указао, пре ових закона Министарство је на самом почетку мандата припремило и Закон о спречавању сукоба интереса при вршењу јавних функција, који је усвојен са сетом антикорупцијских закона.

Према његовим речима, потпуно су испоштовани принципи деполитизације и професионализације државне управе у Србији и то тако што је важећим Законом о државној управи предвиђено да од 1. јула ове године, када одредбе овог документа ступе на снагу, у сваком министарству буде смањен број политичких функционера на најмању могућу меру, чиме ће знање и стручност добити примат у односу на политичку припадност, што ће Србији обезбедити ефикаснију и стручнију државну управу.

Лончар је, уз напомену да су у скупштинској процедури закон о удружењима, о општем управном поступку и о управним споровима, изразио очекивање да ће за неколико месеци у потпуности бити заокружен нови нормативни оквир који је предвиђен Стратегијом, након чега следи доследна имплементација свих закона.

Министар је као један од успеха навео и промену тренда пораста броја запослених у државној управи. Он је нагласио да је доследном политиком и одлучношћу, без промене уставног и правног оквира, број запослених на нивоу министарстава у Републици Србији смањен прошле године за 11,6 одсто.

Говорећи о резултатима постигнутим у другој области надлежности овог министарства - локалној самоуправи, он је оценио да је ту затекнуто много боље стање јер је претходна влада успела да крене у оно што је суштинско опредељење и ове владе када је у питању локална самоуправа, а то је децентрализација власти.

Он је рекао да је претходна влада 2002. године донела важећи Закон о локалној самоуправи, али да је тек мандат ове владе обележило његово спровођење у највећем броју општина и градова.

Досадашња примена овог закона показала је неке његове мањкавости, оценио је Лончар и објаснио да је тај документ, због неких својих институционалних решења, недовољно примерен степену развоја политичке свести на локалном нивоу и зато је неопходно да у наредном периоду дође до његове измене.

Према његовим речима, намера Министарства је да се уз партнерски однос са представницима локалне самоуправе, кроз измене и допуне закона, обезбеди већа функционалност и ефикасност у овој области.

Када је реч о области локалне самоуправе, за остваривање суштинских опредељења Владе, а пре свега децентрализације власти у Србији ради свеукупне демократизације политичког живота, неопходно је да у што краћем времену буде донет нови устав, закључио је Лончар.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs