Београд, 3. март 2006. године - Министар финансија у Влади Републике Србије Млађан Динкић изјавио је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Вечерње новости" да је веома поносан на споразум који је Влада постигла са представницима аустријског конзорцијума када је реч о решавању проблема "Мобтела", имајући у виду да држава од “Мобтела” 12 година није видела ни динара, а да ће нам он ускоро донети минимум 600 милиона евра прихода.
Званични сајт Владе Србије преноси делове овог интервјуа.
Решавање односа у мрежи 063:- И нама у Влади изгледало је да се тај правни галиматијас око "Мобтела" никада неће разрешити. Сада смо, међутим, у ситуацији да после неколико месеци преговора имамо одличан споразум који држави даје 82 одсто од продаје имовине "Мобтела" на тендеру, док Аустријанци добијају 18 одсто. Подсетићу на то да смо се договорили да почетна цена на тендеру буде 700 милиона евра, као и да ће држава, већ крајем овог месеца, приходовати 2,1 милијарду динара на име заосталих дивиденди. Кључни потез који је допринео да направимо овако добар споразум јесте одлука да откупимо потраживање од аустријских банака од око 90 милиона евра, али са залогом на опрему вредну 230 милиона евра. На тај начин ми смо потпуно преузели иницијативу, неочекивано и за Мартина Шлафа, јер смо из пасивне позиције постали већински поверилац “Мобтела”. Мислим да смо оног часа када смо потписали тај уговор са аустријским банкама направили пола посла да дођемо до оваквог споразума. Учинићемо све да се анимира што већи број познатих светских телекомуникационих компанија за учешће на тендеру како бисмо у јавном надметању постигли што бољу цену.
Приходи од приватизације:- У овогодишњем буџету рачунали смо са приватизационим приходом од око 30 милијарди динара. Сада сам потпуно убеђен да ће приватизациони приходи у овој години бити преко 100 милијарди динара, што је апсолутни рекорд. У прошлој години, која је била берићетна, имали смо приход од 40 милијарди динара. Улагање тих нових 100 милијарди динара је, морам да признам, велики изазов. Зато сам се консултовао са колегама, министрима финансија европских земаља, односно питао сам их шта би они урадили да су на нашем месту. Једногласна препорука била је да се оно што се заради од приватизације, односно од продаје имовине, уложи у нову имовину. Иначе, већ месец дана Министарство финансија припрема предлог инвестиционог плана вредног милијарду евра. Радни назив овог плана је "Милијарду евра за Србију". Одмах после споразума са Аустријанцима имао сам и састанак са председником Владе Србије Војиславом Коштуницом који ми је дао “зелено светло” на овај план. Наредне недеље разрадићемо детаље тог плана и представити га Влади.
О улагањима:- Тих милијарду евра инвестирало би се у разне пројекте који ће допринети бољем стандарду нашег становништва, али и убрзаном привредном развоју. У питању су, пре свега, улагања у опрему, инфраструктуру и грађевинске објекте. Биће ту пуно пријатних изненађења. Ми смо заиста штедели последње две године. Успели смо да од великог мањка који смо затекли у државној каси прошле године направимо буџетски суфицит, и то уз смањене порезе, али и већу финансијску дисциплину. Мораћемо и даље да се понашамо рационално и да штедимо. Али, с друге стране, имаћемо милијарду евра за инвестиције. Оне неће ићи у потрошњу, већ искључиво у нове пројекте који ће грађани одмах да осете, али који ће имати и ефекте на будућност Србије.
Нова лиценца за телекомуникације није једина од које држава очекује приход у овој години: - Наравно да се не ради само о "Мобтелу". Има индиција да ћемо и на другим тендерима који су у току имати јако добре цене, што значи да смо атрактивна земља за улагања. Рачунамо да ћемо само из четири трансакције које ће се ове године десити имати директне стране инвестиције вредне две милијарде долара. Биће још више мањих трансакција од којих ће се слити додатни новац за додатне пројекте.