Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Предузимање мера за спречавање ширења птичјег грипа

Предузимање мера за спречавање ширења птичјег грипа

Београд, 2. март 2006. године - Директор Управе за ветерину Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Владе Републике Србије Дејан Крњајић изјавио је данас да ова управа предузима мере за спречавање ширења птичјег грипа на домаћу живину и његово искорењивање након што је потврђено да је један лабуд у околини Сомбора угинуо од те болести.

Слева: Будимир Плавшић, Дејан Крњајић, Томица Милосављевић и Предраг Кон
Крњајић је на конференцији за новинаре, одржаној у Влади Србије, потврдио да је 28. фебруара пронађен лабуд за кога је након анализе утврђено да је угинуо од птичјег грипа, сој Х5, и додао да је после тога Бачки Моноштор у општини Сомбор, где је лабуд пронађен, проглашен зараженим подручјем.

Он је нагласио да је одмах почео попис свих газдинстава на којима се држе живина и птице, да је наређено да се оне држе у затвореним, изолованим просторијама, као и да се обавља дезинфекција на улазима и излазима газдинстава.

Директор Управе за ветерину је напоменуо да је забрањен промет птица и живине, као и живинских производа, да је почео процес нешкодљивог одлагања лешева животиња које су угинуле или убијене, а предузета је и посебна ветеринарско-санитарна контрола у зараженом подручју.

Према његовим речима, на прилазима угроженим подручјима постављене су табле са упозорењем, као и дезинфекциони пунктови на којима је почела дезинфекција људи и возила за које се сумња да су могли бити у контакту за зараженим лабудом, а такође је забрањен и лов на све птице и дивље свиње.

Крњајић је изразио задовољство брзином којом су надлежне службе реаговале на појаву птичјег грипа у Србији и изразио очекивање да ће резултати из Велике Британије, где су послати узорци угинулог лабуда на анализу, стићи у року од седам дана.

У угроженом подручју налази се 619 домаћинстава и више од 11 хиљада кокошака и остале живине, прецизирао је он и указао на то да су о овој појави обавештене суседне земље и Европска комисија.

Надлежне службе су до сада анализирале 2.400 узорака угинулих животиња и само у једном случају утврђен је птичји грип, потврдио је Крњајић.

Епидемиолог Предраг Кон рекао је да највећа опасност прети ако дође до преношења вируса птичјег грипа са дивљих на домаће птице и упутио позив надлежним органима да наставе са применом потребних мера како би се то спречило.

Начелник Одељења за здравствену заштиту Управе за ветерину Будимир Плавшић упутио је позив грађанима да избегавају контакт са угинулим птицама и да сваку сумњу пријаве ветеринарској служби како би она предузела потребне мере.

Министар здравља у Влади Србије Томица Милосављевић истакао је да ће у случају да вирус мутира бити предузете потребне мере да се направи довољна количина вакцина и апеловао на грађане да поштују препоруке здравствених и ветеринарских служби.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs