Београд, 25. фебруар 2006. године - Министар рада, запошљавања и социјалне политике у Влади Републике Србије Слободан Лаловић најавио је да ће новим изменама Закона о раду накнаде за топли оброк и регрес бити остављене као могућност, а не обавеза за послодавце, као и да ће бити промењен и начин одређивања отпремнина приликом проглашавања вишка запослених, а минули рад ће бити претворен у препознатљивију категорију за послодавце.
Лаловић је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Данас" навео да ће друге по реду измене и допуне Закона о раду највероватније бити пред посланицима већ на другој редовној седници Скупштине Србије, уз напомену да ће са планираним изменама бити упознати и синдикати, послодавци и посланичке групе, а са овом темом ићи ће се и у Социјално-економски савет.
Он је објаснио да је идеја да се решења о топлом оброку у целини уреде посебним законом, што ће подразумевати и измену пореске регулативе како би овај део био ослобођен пореза и доприноса.
Те две ствари су, како је нагласио, уједно и предуслов да се уопште интервенише у делу закона који ово регулише, при чему договор са Министарством финансија у вези са тим још није завршен.
Како је и раније најављено, изменама ће бити прецизирано да основ за израчунавање отпремнине за "прекобројне" раднике буду године радног стажа код актуелног послодавца уместо укупног стажа, рекао је Лаловић.
Он је објаснио да ће тиме бити отклоњено решење које је директно угрожавало старије раднике и дестимулисало запошљавање радника са дужим стажом.
У вези са категоријом минулог рада и даље тражимо формулацију која би омогућила, а не обавезала на неки додатак на зараду, а имајући у виду запослене и њихову лојалност, квалитет и дужину рада. То више не би био минули рад, већ препознатљива категорија за послодавце, рекао је министар.
Према његовим речима, промењени Закон о раду омогућиће родитељима хендикепираног детета да раде пола радног времена до пунолетства детета, уместо садашњег ограничења на пет година.
Он је указао на то да ће друга половина зараде ових радника бити надокнађивана из буџета и додао да ће изменама бити уведен и нови институт у Србији - агенција за привремено запошљавање, односно "изнајмљивање" радне снаге.
Коришћење годишњих одмора биће дозвољено у више од два наврата, како је сада прецизирано, објаснио је Лаловић и додао да ће новоизмењени закон одузети право инспектору рада да враћа радника на посао до краја судског спора јер таква могућност не постоји нигде у свету, а показало се и да је неостварљива.
Радни однос на одређено време биће враћен на три године чиме се мења решење које је амандмански ушло у закон и показало се проблематичним у пракси, рекао је министар.
Према његовим речима, посебно плаћање рада у сменама које сада постоји биће изостављено јер се ноћни рад иначе плаћа, а радник који ради у две смене више неће имати право на увећање од 26 одсто, пошто таква формулација никад није постојала.
Уместо садашње одредбе да је основица за исплату разних накнада запосленима просечна зарада у претходна три месеца, он је указао на то да ће се у закон вратити првобитно планирано решење и за основицу одредити основна зарада.
У пракси се поводом овако одређене основице дешавало да у различитим периодима запослени на боловању добија више него када ради или да уколико у различитом временском периоду користи годишњи одмор има различити износ онога што добија, објаснио је Лаловић.