Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Енергетска ситуација у српским енклавама на Космету трагична

Енергетска ситуација у српским енклавама на Космету трагична

Београд, 2. фебруар 2006. године - Председник Координационог центра за Косово и Метохију Санда Рашковић-Ивић саопштила је данас да ће од генералног секретара Уједињених нација Кофија Анана бити затражено да помогне у решавању проблема снабдевања српских енклава на Космету електричном енергијом.

Рашковић-Ивић је на конференцији за новинаре, одржаној после седнице Владе Србије, рекла да ће се председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница и председник Републике Србије Борис Тадић вечерас обратити Анану писмом, у којем ће бити указано на нелегално искључивање српских енклава из мреже фиксне и мобилне телефоније на Косову и Метохији.

Она је објаснила да су власти у Србији принуђене на овакав корак с обзиром на то да је, како је навела, садашње понашање привремених институција на Косову и Метохији потпуно окренуто на страну Албанаца са Косова и Метохије, као врста притиска који може да доведе до етничког чишћења Срба из покрајине.

Рашковић-Ивић је објаснила да је у разговору са шефом УНМИК-овог Одељења за економију Јоакимом Рикером пренела да Србија није спречавала трансфер струје из Бугарске за електроенергетски систем Косова, како је представник УНМИК-а тврдио.

Она је подсетила на то да је још у октобру прошле године постојао договор како да се реши питање снабдевања струјом српских енклава на Косову и Метохију, када је осмишљено неколико могућности, али су покушаји разговора са представницима УНМИК-а и албанских привремених институција на Косову и Метохији у више наврата одлагани.

Министар рударства и енергетике у Влади Републике Србије Радомир Наумов објаснио је да је, када је реч о разговорима о снабдевању електричном енергијом на Косову и Метохији, "ситуација трагична".

Он је навео да је Влада Србије понудила да се хитно реши проблем снабдевања насеља са претежно српским и другим неалбанским становништвом тако што ће Републици Србији бити омогућено да на Косово и Метохију два месеца испоручује 50 милиона киловат-сати, уз сопствени ризик да ли ће та струја бити наплаћена, али је тај предлог одбијен.

Наумов је рекао да је на седници Владе Србије донета Одлука о утврђивању енергетског биланса Републике Србије за 2006. годину, којом се у складу са Законом о енергетици планирају потребе у производњи и потрошњи енергије на годишњем нивоу.

Он је навео да је Влада данас усвојила и Информацију о основама за заједничко улагање и завршетак изградње термоелектране Колубара "Б".

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде у Влади Републике Србије Ивана Дулић-Марковић рекла је да је Влада данас донела неколико одлука које су од значаја за све који желе да инвестирају у пољопривреду Србије.

Дулић-Марковић је прецизирала да су усвојене уредбе које се односе на расподелу и коришћење подстицајних средстава за инвестирање у пољопривреду и коришћење подстицајних средстава за унапређење села у 2006. години.

За подршку инвестицијама за унапређење сточарства, изградњу складишних капацитета и куповину нове пољопривредне опреме и механизације у 2006. години намењено је две милијарде динара, навела је она.

Министар привреде у Влади Републике Србије Предраг Бубало истакао је да се наставља интензиван рад на иницијативама за покретање приватизације јавних информативних предузећа.

Покренута је иницијатива за приватизацију информативног центра у Кули, информативног центра "Аполо" у Новом Саду и радио-станице у Деспотовцу, навео је министар.

Када је реч о деловању Фонда за развој Републике Србије, он је рекао да је Влада усвојила Програм Фонда за 2006. годину.

Бубало је подсетио на то да је ранијим изменама које су садржане у Закону о Фонду за развој Републике Србије престало финансирање Фонда из републичког буџета, као и кредитирање оних предузећа која су претежно у друштвеној својини.

Према његовим речима, због финансијске дисциплине која је подигнута на много виши степен, Фонд ће и без буџетских средстава у 2006. години привредним субјектима моћи да одобри кредите у укупној вредности од девет милијарди динара, што је повећање за трећину у односу на претходну годину.

Привредни субјекти из неразвијених општина које достижу тек једну трећину националног дохотка, моћи ће да рачунају на кредитирање у висини од осамдесет одсто вредности пројекта којим аплицирају у Фонду, уз један одсто камате, навео је Бубало.

Такође, Влада Србије је на данашњој седници усвојила Информацију о потреби давања одобрења за закључивање уговора о кредиту између "Ерсте банке" и Фонда за развој.

"Ерсте банка" је приватизовала "Новосадску банку" и као гест добре воље понудила је Фонду за развој врло повољан кредит у износу од 40 милиона евра на седам година, са једном годином грејс периода и каматном стопом од 4,5 одсто, а ова средства биће коришћена искључиво за финансирање извозних послова, објаснио је Бубало.

Он је такође навео да је усвојен Предлог програма о распореду и коришћењу средстава намењених за микрокредите за програме запошљавања у 2006. години, за чију ће намену бити издвојена једна милијарда динара.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs