Београд, 26. јануар 2006. године - Министар рударства и енергетике у Влади Републике Србије Радомир Наумов изјавио је данас да је општа енергетска ситуација у нашој земљи стабилна у свим сегментима и истакао да електичне енергије има довољно.
Наумов је на конференцији за новинаре, одржаној после седнице Владе, навео да природног гаса на улазу у нашу земљу има нешто више него претходних дана, као и да мазута има више него што је довољно.
Он је, међутим, напоменуо да у условима када су значајно редуковане испоруке гаса из Русије, овог енергента нема довољно за све потрошаче, али га има за оне који су приоритетни.
Министар је изразио наду да ће испорука овог енергента ускоро бити повећана јер систем ради “на ивици” и додао да су, кад је реч о нафтној индустрији, обезбеђене довољне количине мазута.
У области електричне енергије јуче је забележена потрошња од скоро 150 милиона киловат-часова, што је близу рекорда, нагласио је Наумов и додао да чињеницу да се грађани максимално ослањају на електричну енергију потврђује податак да је јуче минимална ангажована снага износила више од 5.100 мегавата, што је јако много.
Кад је реч о искључењима струје на Косову и Метохији, министар је истакао да је Србија јуче ургентно испоручила 15 милиона киловат-часова и тиме значајно поправила тешку ситуацију грађана на овом подручју.
Он је подсетио на то да је Србија имала план за испоруку струје српским енклавама у покрајини, што је Косовска енергетска корпорација одбила, и указао на то да ће нови план у вези са решењем енергетске ситуације бити понуђен ускоро.
Министар је саопштио да је на данашњој седници Влада прогласила ову годину годином Николе Тесле. Он је истакао да на
обележавању јубилеја 150 година од рођења Николе Тесле ради приближно 200 људи и подсетио на то да је председник Одбора за обележавање јубилеја председник Владе Србије Војислав Коштуница.
Наумов је навео да ће 10. јула у Центру “Сава” бити обележен дан рођења Николе Тесле, док ће велики научни скуп бити организован у октобру у Српској академији наука и уметности.
Министар привреде у Влади Републике Србије Предраг Бубало изразио је на конференцији незадовољство због тога што смањене испоруке гаса утичу на смањен рад привредних субјеката и смањење индустријске производње.
Према његовим речима, Влада је предузела низ корака у циљу решавања овог проблема и то кроз контакте са представницима руске компаније “Гаспром” како би снабдевање што пре било стабилизовано и доведено макар на ниво првог степена искључења, који подразумева да још неко време не раде велики корисници којима гас служи као репроматеријал, али да могу да раде сви они који гас користе као покретачку енергију.
Он је најавио да ће потпредседник компаније “Гаспром” Александар Медведев сутра у Београду разговарати са председником Владе Србије Војиславом Коштуницом и указао на неопходност да се овај проблем дугорочно реши.
Потребно је да се заврши подземно складиште које би имало довољно капацитета да се премости бар кризни период од месец до 40 дана, као и да буде донета дефинитивна одлука о алтернативним правцима снабдевања, нагласио је министар.
Бубало је такође навео да је на рачун који је Влада отворила за помоћ породицама настрадалих у железничкој несрећи у Црној Гори уплаћено 8.271.640 динара и додао да су и сви чланови Владе на данашњој седници одлучили да се придруже и издвоје средства у ту сврху.
Он је изразио задовољство тиме што је
Министарство трговине САД прогласило СЦГ за тржиште месеца и оценио да то представља позив америчким инвеститорима, који по висини улагања предњаче у нашој земљи.
Резултати које је остварила наша привреда и раст бруто друштвеног производа другу годину заредом од 8 одсто представљају најбољу препоруку за инвестирање, указао је Бубало.
Министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић најавио је да ће 31. јануар, Национални дан борбе против дуванског дима, ове године бити обележен под мотом "Србија против дуванског дима - добродошли у Србију, овде је дувански дим непожељан".
Он је подсетио на то да је 1. децембра 2005. године Скупштина државне заједнице Србија и Црна Гора ратификовала Оквирну конвенцију о контроли дувана СЗО, која обавезује нашу земљу на то да у наредних пет година стриктно примени све одредбе ове конвенције.
Према његовим речима, све мере које предвиђа поменута конвенција обухваћене су Нацртом стратегије контроле дувана Републике Србије, а многе законске мере које су предвиђене и конвенцијом и стратегијом већ су уграђене у нове законе, као што су Закон о забрани пушења у затвореним просторијама, Закон о оглашавању и Закон о дувану.
Милосављевић је рекао да се Законом о забрани пушења у затвореним просторијама забрањује пушење између осталог у просторијама за рад, уколико је бар један запослени непушач, затим у здравственим, васпитним и социјалним установама, просторијама за производњу, смештај и промет лекова и животних намирница.
Он је истакао да ће надзор обављати инспектори рада, здравствени и санитарни инспектори, при чему ће казна за појединце износити 5.000 динара, за одговорно лице у предузећу од 10.000 до 50.000 динара, а за правно лице од 50.000 до 500.000 динара, уз напомену да ће ови законски прописи бити стриктно примењивани од 31. јануара.
Министар здравља изразио је уверење да ће мото "Добродошли у Србију и овде је дувански дим непожељан" бити почетак стратешког опредељења којим ће у Србији почети нормално да се живи и оценио да то представља један корак у приближавању високим европским стандардима.