Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Рок за стицање лиценце за просветне раднике март 2007. године

Рок за стицање лиценце за просветне раднике март 2007. године

Београд, 24. јануар 2006. године - Помоћник министра просвете и спорта у Влади Републике Србије Весна Фила изјавила је данас да наставници, стручни сарадници и васпитачи неће моћи да раде у образовно-васпитним установама уколико не буду имали положен испит за лиценцу, односно дозволу за рад.

Фила је на конференцији за новинаре истакла да су правилником о дозволи за рад, који се примењује од маја прошле године, предвиђени рокови за стицање лиценце, као и одредбе које се односе на њихово аутоматско добијање, без полагања испита.

Она је оценила да лиценце уводе нов квалитет рада запослених, што ће, уз раније најављено вредновање и самовредновање рада школа, српску просвету још више приближити стандардима квалитета у Европи.

Према њеним речима, лиценце важе за запослене и у државним и у приватним школама и установама, трајног су карактера, али могу бити суспендоване или одузете.

Шеф Одсека за полагање испита при Министарству просвете и спорта Момир Граховац рекао је да се све промене у раду наставника уносе у регистар који води Министарство, па више не постоји могућност да се колеге које су, на пример, починиле кривично дело, притаје или преместе у другу средину и другу школу у којој се о томе ништа не зна.

Он је нагласио да не може свако да носи дневник, нити да ради са децом, посебно у периоду транзиције и времену када су многи остали без посла, па су тренутни посао нашли у основним и средњим школама.

Граховац је указао на то да је добијање дозволе за рад квалитативно нови приступ у образовно-васпитном поступку и навео податак да је лиценцу крајем године стекло првих 11 кандидата.

Он је објаснио да полагање испита, које кошта 6.000 динара, плаћа установа у којој је кандидат запослен, осим у случају поновног полагања, уз подсећање на то да је циљ целог процеса професионализација рада просветних радника, односно унапређивање образовне праксе и осигурање квалитета образовања и васпитања.

Лиценца није услов за заснивање радног односа, али је услов за рад и обавеза за сваког приправника у просвети, који мора да прође период увођења у праксу и провере како бисмо знали коме поверавамо најмлађе, прецизирао је Граховац.

Према његовим речима, дозвола за рад издаје се аутоматски, без полагања испита, свим наставницима, васпитачима и стручним сарадницима који су положили стручни испит до краја јуна прошле године.

Шеф Одсека за полагање испита навео је да се и просветним радницима који су даном ступања на снагу Закона о основама система образовања и васпитања од 2003. године били у радном односу, положен стручни испит признаје као лиценца.

Рок за стицање лиценце је крај марта 2007. године, а полагањем испита омогућено је, поред сталног стручног усавршавања, и напредовање у каријери стицањем једног од четири звања - педагошки саветник, ментор, инструктор и виши педагошки саветник, објаснио је Граховац.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs