Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Борба против корупције је дужност државе

Борба против корупције је дужност државе

Београд, 23. јануар 2006. године - Министар за економске односе са иностранством у Влади Републике Србије Милан Париводић изјавио је данас да борба против корупције мора да буде немилосрдна, односно да држава мора неселективно да се бори против свих облика криминала.

Милан Париводић
Фото: Танјуг
Париводић је у интервјуу за агенцију Танјуг, чије делове преноси званични сајт Владе Србије, навео да је неселективна борба против криминала једини начин да се грађани осећају заштићени и да поштују државу. Он је истакао да је борба против корупције дужност државе и оценио да је народ у Србији жељан правде.

Говорећи о инвестицијама које се очекују у Србији, министар је нагласио да су међу најважнијим концесија за изградњу аутопута Хоргош-Пожега, издавање лиценце за трећег оператера мобилне телефоније и продаја Индустрије трактора ИМТ једној фирми из Индије.

Он је оценио да треба привући највеће и најугледније светске компаније које доносе високу технологију и врхунско корпоративно управљање.

Предност ће имати инфраструктура - путеви, железница, телекомуникације, Дунав и енергетика, указао је Париводић и додао да се у току ове године очекује приватизација делова НИС-а и изградња нове гасне електране у Нишу.

Према његовим речима, потребно је изградити и гасоводе према Грчкој и Бугарској, а са реализацијом "Хеленик плана" о изградњи аутопута од Лесковца до грчке границе треба паралелно радити и на гасоводу крај тог дела аутопута.

Министар је наговестио да се ове године очекују и инвестиције од 20 милиона евра у хотел "Интерконтинентал".

Он је изразио очекивање да ће ове године бити решена три кључна политичка питања - Хаг, Косово и Црна Гора - и да ће на јесен бити потписан Споразум о стабилизацији и придруживању са ЕУ.

У оквиру преговора за приступање Светској трговинској организацији током године биће организована још два мултилатерална састанка, најавио је министар.

Морамо се фокусирати на живот сваког нашег грађанина, првенствено на његово право да буде запослен, напоменуо је Париводић и објаснио да је једини начин да остваримо већу запосленост наша способност да спроводимо брзо суштинске реформе економског и правног система од којих зависи успех у привлачењу инвестиција.

Инвестиције су кључ успеха Србије јер само оне отварају радна места, навео је он и додао да брзе и суштинске реформе морају бити циљ свих партија у земљи и да су много важније од дневне политике, што грађани увелико препознају.

Фото: Танјуг
Према његовим речима, неопходно је спровести земљишну реформу и омогућити иностраним и домаћим инвеститорима да купују земљиште по повољним ценама, нарочито ако је оно намењено производњи.

Све друге мере које подстичу привредна улагања морају се спроводити без одлагања, а ми смо их све навели и орочили у Стратегији за подстицање страних улагања, коју је израдило Министарство за економске односе са иностранством, објаснио је Париводић.

Он је оценио да је економска сарадња у региону знатно побољшана и да је од потписивања уговора о слободној трговини наш извоз повећан за 30 одсто. Истовремено, како је додао, покривеност извоза увозом повећана је са 32 на 42 одсто, односно спољнотрговински дефицит смањен је за 12 одсто.

Са Италијом смо постигли уравнотежен извоз са увозом, са БИХ имамо суфицит, а са Македонијом мањи дефицит. Највећи дефицит имамо са Русијом, због увоза нафте и гаса, и са Турском и Кином због увоза робе широке потрошње, указао је министар.

Париводић је одбацио тврдње да је руски капитал у Србији дискриминисан, указујући на то да је "Лукоил" отворио већ неколико пумпи и да за евентуално кашњење у том послу није одговорна српска страна.

Он је истакао да је током посете Мароку прошле недеље разговарао и са представницима државне компаније за производњу фосфата, која покрива трећину светског тржишта, а заинтересована је да купи Хемијску индустрију у Прахову.

Фото: Танјуг
Премијер Марока изразио је жељу да се успоставе "специјални односи" са Србијом, у којима ће Мароко бити мост за излазак српских фирми на арапско тржиште, а Србија за мароканске фирме на Балкану, пренео је министар.

Подсећајући на то да је компанија "Планум" добила нови посао у Мароку, на изградњи 36 километара пута, он је упутио позив и другим нашим грађевинским фирмама да се окрену том тржишту, нагласивши да ће имати пуну подршку Владе. Представници компанија Енергопројект, ЦИП и Хидротехнике такође су били у делегацији која је посетила Мароко.

Париводић је напоменуо да имамо добру сарадњу са Јапаном и САД, с тим што од Јапана углавном добијамо донације јер је њихове фирме тешко заинтересовати за наше тржиште.

Американци су већ доста уложили, навео је министар и подсетио на то да су САД 30. јуна одобриле систем општих преференцијала, тако да наше фирме могу да извозе по нижим царинама на њихово тржиште.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs