Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Наука један од главних носилаца привредног и друштвеног развоја земље

Наука један од главних носилаца привредног и друштвеног развоја земље

Београд, 16. јануар 2006. године - Министар науке и заштите животне средине у Влади Републике Србије Александар Поповић изјавио је да би новим законом који је донет у децембру прошле године научно-истраживачка делатност могла, уз одговарајућу реформу и рационализацију, да постане један од главних носилаца привредног и друштвеног развоја земље.

Александар Поповић
Поповић је у интервјуу за јучерашње издање дневног листа "Вечерње новости" истакао да у науку мора више да се улаже и да би тога требало да буде свесна и политичка елита и најшира јавност, јер улагање у науку није потрошња већ реална инвестиција.

Он је подсетио на то да буџет за науку у овој години, без издвајања за Српску академију наука и уметности, износи нешто више од 0,4 одсто бруто друштвеног производа, односно око 1,2 одсто укупног буџета.

Када је реч о Европској унији, ту се не ради о донацијама већ о могућности да наши научници конкуришу за средства ЕУ. Дакле, добијамо онолико новца за колико се својим квалитетом и организованошћу изборимо, додао је Поповић.

Према његовим речима, сви стручњаци које шаљемо у иностранство, у складу са уговором, врате се на стара радна места, за плате прописане за научне установе. Циљ нам је да створимо "армију" људи који имају искуства и везе с иностраним компанијама и светским научним центрима и да управо они за 10 до 15 година буду окосница српске науке, нагласио је министар.

Он је напоменуо да није незадовољан резултатима наших научника у програмима ЕУ јер су све бољи и бољи, и изразио уверење да имамо и већи потенцијал, али да је потребно да се боље организујемо.

Поповић је истакао да улагање привреде у науку не треба да буде схваћено као патриотска обавеза већ као могућност за креирање профита.

Он је указао на то да Министарство за науку и заштиту животне средине није задужено за изградњу нуклеарки и да нема везе са енергетском политиком. Ако је наш став битан, да подсетим на то да смо дали позитивно мишљење о Стратегији развоја енергетике до 2015. године, а у њој се ни у ком облику не спомиње могућност градње нуклеарки, навео је Поповић.

Говорећи о судбини Нуклеарног института "Винча", министар је нагласио да би реч о томе како и на који начин реформисати наш највећи научни институт требало да дају научници у "Винчи".


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs