Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Отварање телефонске линије за пријаву царинских прекршаја

Отварање телефонске линије за пријаву царинских прекршаја

Београд, 14. децембар 2005. године - Менаџер Управе царина за односе са јавношћу Снежана Кондић најавила је данас да ће ова служба од почетка 2006. године покренути пројекат Отворене царинске линије, преко које ће грађани 24 часа дневно моћи да пријављују случајеве кршења царинских прописа, кријумчарења и корупције.

Кондић је на конференцији за новинаре навела да је овај пројекат финансирала Канцеларија Европске уније за царинску и фискалну помоћ (ЦАФАО ) и објаснила да ће грађани све уочене неправилности у поступању царинских службеника моћи бесплатно да пријаве на број телефона 064/732.

Пројекат Отворене царинске линије покренут је да би се грађанима омогућило да се на безбедан, поверљив и поуздан начин повежу са службеницима Управе царина и дају им информације о царинским прекршајима, указала је Кондић.

Начелник Одељења унутрашње контроле Дејан Царевић рекао је да су најчешћи узроци због којих царински службеници крше прописе и због којих се појављују случајеви корупције недовољно развијен контролни систем, неефикасне дисциплинске мере, слаба обука службеника, постојање различитих облика својине и кршење царинских прописа.

Царевић је нагласио да Управа царина Србије доследно примењује Стратегију борбе против корупције и навео податак да је у протекле две године због злоупотребе службеног положаја ова управа покренула 200 дисциплинских поступака и поднела 15 кривичних пријава.

Он је објаснио да су, у циљу што ефикаснијег спречавања корупције, у Управи царина запослени стручњаци који су радили у Војсци, полицији, Безбедносно-информативној агенцији, судству и тужилаштву.

Директор Царинарнице Београд Иван Петровић истакао је да је увођењем електронског подношења царинских документа не само скраћен поступак уноса података у информациони систем царинске службе, већ је и смањена могућност за корупцију.

Петровић је најавио да ће до краја ове или почетком наредне године бити уведени "семафори" у царинским испоставама, тако да ће у сваком тренутку бити познато где се налази предмет који је у поступку царињења.

Према његовим речима, на тај начин биће могуће да се утврди да ли се неки предмети обрађују преко реда и где долази до застоја у царињењу.

Шеф Групе за царинско-правне послове физичких лица Идрија Хаџибеговић је, тумачећи нову Уредбу о увозу половних аутомобила, рекла да су цариници у потпуности оспособљени да спроводе нове прописе.

Она је нагласила да је дужност цариника да на основу документације провере да ли увезено возило одговара стандардима "евро 3", а уколико се то не може утврдити, документација ће бити прослеђивана у Завод за стандардизацију.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs