Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Представљено упутство о стандардима полиције у поступању с медијима

Представљено упутство о стандардима полиције у поступању с медијима

Београд, 7. децембар 2005. године - Министар унутрашњих послова у Влади Републике Србије Драган Јочић представио је данас "Упутство о основним стандардима у поступању са медијима", које је МУП Србије израдио у сарадњи са ОЕБС-ом.

Маурицио Масари и Драган Јочић
Фото: ФоНет
Јочић је на конференцији за новинаре рекао да медији на полицију гледају као на традиционалну структуру која је, и поред реформи, задржала дозу неповерења и некооперативности.

Он је оценио да је то неповерење полиције према медијима донекле и оправдано и најавио да ће њихова међусобна сарадња бити побољшана, за шта је неопходна едукација и полицајаца и новинара.

Министар унутрашњих послова навео је и да у полицији постоји страх од јавног наступа и указао на то да полиција за контакте са медијима мора да запосли особу едуковану и полицијски и новинарски, што је, како је оценио, тежак задатак.

У упутству које су израдили представници МУП-а Србије и Мисије Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) у Србији и Црној Гори наводи се да ће полиција убудуће на захтеве новинара на тражене теме морати да одговори најдуже за 48 сати, а да би на захтев за сервисне информације портпарол полиције или овлашћена особа требало да одговори одмах и усмено.

Уколико се због интереса истраге или неког другог разлога не може одговорити на новинарски захтев, новинару или уреднику морају се образложити разлози, што треба урадити одмах, без одлагања.

У Упутству је наведено и да ће подаци о жртвама бити саопштени тек након што о смрти буду обавештене њихове породице, а да ће у полицијским саопштењима бити навођено име и прво слово презимена када су осумњичени пунолетни, док ће, ако су они малолетни, бити саопштени само иницијали, године и шире подручје становања.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs