Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Заштита домаће привреде од нелојалне иностране конкуренције

Заштита домаће привреде од нелојалне иностране конкуренције

Београд, 25. новембар 2005. године - Министар за економске односе с иностранством у Влади Републике Србије Милан Париводић изјавио је данас да ће усвајањем закона о спољнотрговинском пословању бити изједначена домаћа и спољна трговина и уведене методе заштите домаће привреде од нелојалне конкуренције из иностранства.

Милан Париводић на данашњој конференцији за новинаре
Фото: Танјуг
Париводић је на конференцији за новинаре изразио уверење да ће домаћа привреда усвајањем овог закона бити заштићена од дампинга - протурања робе из иностранства по ценама које су ниже од производних да би се на домаћем тржишту уништила конкуренција, а затим наглим подизањем цена постигао монополски профит.

Према његовим речима, усвајањем овог законског решења биће уведене и мере за заштиту од субвенција страних држава које нису усклађене с принципима Светске трговинске организације (СТО) како би се отклонио ефекат државне субвенције за извоз.

Биће уведене и мере заштите од прекомерног увоза и привремене мере с циљем да држава може хитно да реагује уколико буде поремећаја на тржишту, најавио је Париводић.

Он је истакао да је оцена четири у извештају Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) за Србију и Црну Гору, као најбржег економског реформатора међу 27 земаља у транзицији у централној и источној Европи, веома добра вест, али истовремено и релативан успех јер нема опуштања.

Тим извештајем, како је указао, потврђен је позитиван извештај Светске банке за успех реформи у СЦГ, а позитивна оцена у либерализацији цена отвара простор за даље нужне либерализације, пре свега у цени енергената, јер би у супротном могла да се изгуби конкурентност у тржишној утакмици.

Париводић је нагласио да и у трговини и девизном режиму, који су такође позитивно оцењени у извештају ЕБРД-а, предстоји даља либерализација, нарочито у погледу куповине акција у иностранству.

Он је напоменуо да је Србија добила нешто слабију оцену за приватизацију великих предузећа, која ће, према његовој оцени, бити интензивирана, али и за реформу осигуравајућих друштава која што пре морају да крену у процес приватизације.

Најнижу оцену добили смо када је у питању право конкуренције, чији се значај до сада није схватао на адекватан начин, рекао је министар и нагласио да је задатак државе да штити процес конкуренције, а не да штити појединачно предузеће на домаћем тржишту. Посао државе је и да афирмише тржиште у иностранству за домаћа предузећа, додао је Париводић.

Он је оценио да ће усвајање закона о хипотеци представљати суштинско одступање од досадашњег неефикасног хипотекарног система и објаснио да ће бити могуће успоставити хипотеку на објекту у изградњи уколико се тај објекат гради на бази правоснажне грађевинске дозволе.

Министар је указао на то да ће усвајањем поменутог документа и они објекти који нису укњижени, а завршени су, такође моћи да буду објекат хипотеке по истом принципу као што је и хипотека на неизграђеном објекту.

Према овом закону, метод продаје непокретности је неупоредиво ефикаснији, тако да ће поверилац моћи да наплати дуг, у случају да му дужник не врати, у року од неколико месеци тиме ће што ће поверилац бити задужен и овлашћен да продаје непокретност.

За овај закон добијена је подршка Удружења банака, надлежних судова и катастра, додао је Париводић.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs