Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Европа заједнички циљ и Србије и Хрватске

Европа заједнички циљ и Србије и Хрватске

Београд, 22. новембар 2005. године - Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница оценио је данас да су билатерални односи Србије и Хрватске, уз незнатне осцилације, у узлазној линији од потписивања Споразума о нормализацији односа две земље 1996. године.

Војислав Коштуница
Коштуница је у интервјуу за хрватску агенцију Хина, датом уочи сутрашње званичне посете Хрватској, указао на то да, захваљујући сарадњи надлежних министарстава и институција, билатералне односе карактерише битан напредак.

Он је рекао да се то огледа и у дијалогу двеју земаља које имају истоветне политичке циљеве и исти поглед на будућност регије у различитим сферама - од политике и економије до културе, и навео да се посетом председника Владе Хрватске Ива Санадера Београду у новембру прошле године већ добро започета сарадња додатно конкретизује.

Председник Владе Србије подсетио је на то да је сарадња унапређена 2001. године, будући да су потписане две заједничке изјаве о решавању избегличких проблема и имовинских питања Срба у Хрватској.

Коштуница је нагласио да посебно охрабрују раст робне размене и започети процеси приватизације и указао на потребу да обе државе буду подједнако отворене за учешће српских и хрватских привредника у инвестиционим и процесима приватизације.

Он је истакао да је културна сарадња задовољавајућа и као пример навео договор о заједничком обележавању 150-годишњице рођења научника Николе Тесле.

Када је реч о спорту, председник Владе Србије оценио је да су, изгледа, зла времена за нама, уз напомену да најновија надметања спортских репрезентација показују да се инциденти на спортским борилиштима могу избећи.

Коштуница је рекао да је положај националних мањина у обе земље побољшан и додао да је доследна примена Споразума о заштити мањина додатна гаранција за остваривање права мањина. Истовремено, он је изразио велико жаљење због тога што ни десет година после рата људи ни на српској, ни на хрватској страни не знају судбину својих ближњих који су нестали.

Колико год то било болно питање, треба му приступити рационално и убрзати обе комисије да овај проблем реше што пре, указао је он и упутио предлог да што пре буде састављен јединствен попис свих несталих на територији сваке од држава, без обзира на етничку припадност.

Сматрам то правим начином за решење тог болног питања, које мора искључити и сваку политизацију проблема, истакао је председник Владе Србије и додао да би све боља сарадња правосудних институција требало да допринесе решавању тог питања.

Говорећи о отвореним питањима која су приоритетна за српску страну, Коштуница је навео проблеме везане за имовинска права, обнову порушене имовине и станарска права.

Према његовим речина, има, нажалост, и инцидената на националној основи, а постоји и проблем потерница за хрватским држављанима српске националности, као и њихова хапшења, која врло често нису утемељена на доказима.

Међутим, уверен сам у то да ћемо премијер Санадер и ја, у духу разумевања који је обележавао све наше раније разговоре, успети да створимо претпоставке за то да се тешкоће прво ублаже, а с временом и уклањају, истакао је Коштуница.

Од сусрета са Санадером, како је нагласио, очекује постизање договора о даљем унапређењу билатералне сарадње, проширење уговорене сарадње у области правосуђа и имовинско-правних односа, успостављање ефикасне конзуларне регулативе, као и прекограничне сарадње поводом низа питања, између осталог и у случају природних катастрофа.

Коштуница је најавио да ће предложити рад на споразумима из области саобраћаја, телекомуникација, пољопривреде и културно-просветне сарадње, а као добар пример сарадње поменуо је обнову трајектне линије Вуковар-Бач, као и предстојећу обнову железничког моста на Дунаву.

Говорећи о значају српско-хрватске регионалне сарадње, председник Владе Србије навео је да цени став Санадера који је рекао да је "дужност свих у регији да својим искуством и познавањем стварног стања помогну међународној заједници у проналажењу правог решења за Косово, којег не може бити без сагласности Београда".

Заједнички циљ Србије и Хрватске је Европа, а добросуседство је битна претпоставка да се до њега дође, рекао је Коштуница и закључио да је то само један од разлога због којих треба уложити додатно стрпљење, такт и добру вољу како бисмо унапредили узајамну сарадњу.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs