Београд, 9. новембар 2005. године - Директор Агенције за приватизацију Републике Србије Миодраг Ђорђевић изјавио је да ће преосталих 600 друштвених предузећа бити припремљено и понуђено на продају до краја следеће године.
Ђорђевић је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Вечерње новости" истакао да нема разлога за страховање да се улази у тешку етапу приватизације пошто ће започињање продаје свих друштвених предузећа током следеће године оставити довољно времена да се пронађу квалитетни купци.
Он је, подсећајући на то да је у Србији приватизовано укупно две хиљаде предузећа, навео да је у око 10 одсто случајева раскинут купопродајни уговор јер купци нису испунили преузете обавезе.
Агенција за приватизацију је само ове године на аукцијску продају понудила око 300 предузећа, а до краја године тај број ће износити 350, објаснио је Ђорђевић и додао да се поред већ расписаног 21 тендера до краја ове године очекује још седам тендера.
Према његовим речима, у порасту је тражња за српским компанијама с обзиром на то да се на сваки тендер у овој години јавило у просеку 2,2 купца, а у свим протеклим годинама просек по тендеру је био око 1,5.
Приватизација великих предузећа која су прво морала да прођу реструктурирање отворена је тек ове године пошто је у припремама за продају било потребно издвојити поједине делове компанија, решити питања дугова, вишка запослених и социјалног програма, нагласио је Ђорђевић.
Директор Агенције за приватизацију је указао на то да су у току тендери за 12 предузећа из процеса реструктурирања и да би у наредних 12 месеци највећи број тих компанија требало да се прода.
У 20 великих предузећа од 70 колико их укупно има требало би да се на продају понуде сви делови тих система, а у преосталих 50 компанија да тај процес стигне до пола, рекао је Ђорђевић.
Он је оценио да нема основа за бојазан да ће приватизација тих предузећа бити тешка и да ће тендери пропадати и истакао да Агенција не започиње расписивање тендера док не добије прелиминарну најаву да ће се купци појавити.
Ђорђевић је навео да ће друштвена предузећа која до краја 2007. године не буду продата ићи у стечај или ликвидацију, уз напомену да рок за приватизацију јавних предузећа није одређен законом.