Београд, 7. новембар 2005. године - Канцеларија Србије и Црне Горе за придруживање ЕУ саопштила је да ће данас у Београду бити одржана прва званична рунда преговора Србије и Црне Горе и Европске уније о Споразуму о стабилизацији и придруживању.
Делегацију СЦГ, коју чине преговарачки тимови државне заједнице и република Србије и Црне Горе, предводиће министар спољних послова СЦГ Вук Драшковић.
Делегацију ЕУ у преговорима ће водити директор Дирекције за западни Балкан у Генералном директорату за проширење ЕУ Рајнхард Прибе, а биће присутни и представници Делегације Европске комисије у Београду, као и представници земаља чланица ЕУ.
Делегацију Републике Србије предводиће потпредседник Владе Мирољуб Лабус, а делегацију Црне Горе министар за економске односе са иностранством и европске интеграције Гордана Ђуровић.
Предмет прве рунде преговора су поглавља која се тичу преамбуле, општих начела, политичког дијалога, регионалне сарадње, политике сарадње и финансијске сарадње.
У Београду ће у уторак, 8. новембра, бити одржан пленарни састанак деветог Унапређеног сталног дијалога, при чему ће предмет дискусије бити теме наглашене у Студији изводљивости, а то су сарадња са Хашким трибуналом и права мањина.
Преговори СЦГ и ЕУ свечано су почели 10. октобра у Београду и предвиђа се да ће трајати годину дана. У том периоду планирано је одржавање три званичне рунде преговора - у новембру 2005, априлу и новембру 2006. године, као и пет техничких састанака - у децембру 2005. и марту, јуну, јулу и септембру 2006. године.
Такође, паралелно ће тећи састанци Унапређеног сталног дијалога како би се у континуитету пратило спровођење реформских процеса у СЦГ, наводи се у саопштењу.
Директор Канцеларије Србије и Црне Горе за придруживање Европској унији Јела Баћовић изјавила је, уочи прве рунде преговора о закључивању Споразума о стабилизацији и придруживању, да у новембру идуће године можемо очекивати потписан споразум.
Баћовић је у изјави за Радио-телевизију Србије објаснила да ће тог тренутка на снагу ступити привремени споразум који ће се примењивати до момента док се не ратификује потписани.
Она је навела да ће разговори кренути редоследом како споразум тече - преамбулом, општим начелима, политичким дијалогом и регионалном сарадњом.
Према њеним речима, о томе ће преговарати државна заједница заједно са државама чланицама, а преговараће се и о две области које су у надлежности, "по двоструком колосеку", држава чланица - политика сарадње, поглавље осам, и финансијска сарадња, поглавље девет.
У току преговора планиране су три званичне рунде на нивоу преговарачких тимова, а биће одржано и пет техничких рунди преговора на нивоу радних група.
Србији и Црној Гори 8. новембра предстоји и нови састанак Унапређеног сталног дијалога са Европском комисијом, на коме ће бити разматран напредак у погледу мањинских права и сарадње са Хашким трибуналом.
Споразум о стабилизацији и придруживању подразумева програм реформи које држава треба да спроведе да би стекла статус кандидата за чланство у ЕУ.
Тај документ успоставља правни оквир којим се утврђују односи државе потписнице и ЕУ у области слободног промета робе, услуга, капитала и људи, правосуђа и унутрашњих послова, конкуренције, финансијске сарадње, усклађивања закона, као и у другим областима.