Београд, 3. новембар 2005. године - Министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић изјавио је да је у плану да се изменама системских закона, смањењем трошкова боловања пооштравањем критеријума за њихово коришћење, смањењем трошкова путовања и рационализацијом броја запослених у здравственим установама у Србији уштеде средства у износу од 7,5 до 9 милијарди динара, која ће бити на располагању не само здравственог сектора већ и Владе Србије.
Милосављевић је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Вечерње новости" објаснио да уштеде и смањења трошкова неће значити мање лекова за пацијенте, слабије лечење, лошије болнице и мање инвестирање, већ да ће управо у току наредне године бити уложено више новца у лекове, опрему и зграде, чему ће помоћи и Закон о дувану, који каже да ће се динар од сваке продате паклице цигарета уплаћивати у посебан здравствени фонд којим ће, на предлог Министарства здравља, располагати Влада Србије.
Министар је навео да је реч о суми од милијарду динара, колико се очекује од дувана у наредној години, од чега ће 400 милиона бити утрошено на опрему за дијагностику и лечење болести срца, плућа и карцинома, 400 милиона за специфичне лекове и потрошни материјал за срце, крвне судове и малигне болести, док ће 200 милиона бити намењено за превентивне програме и кампање за сузбијање масовних незаразних болести.
Говорећи о начинима уштеде у здравству, Милосављевић је истакао да је у плану да се већ од наредне године промени начин финансирања здравствених установа и да се уместо досадашње праксе плаћања по капацитетима и броју запослених то ради по резултатима и ефектима.
Он је најавио да Министарство намерава да уведе финансирање по дијагностички сродним групама, а установама ће се плаћати и по броју интервенција на годишњем нивоу, док ће директори морати да калкулишу како да се уклопе у ова средства и на који начин да уштеде.
Према његовим речима, клинички центри мораће да повећавају удео једнодневне хирургије сваке године за пет одсто, а простора за то има и у офталмологији, ОРЛ, стомачним болестима, као и у неким интернистичким гранама, психијатрији.
Када је реч о ефектима рационализације запослених у здравству, министар је нагласио да је закључно са 31. октобром као технолошки вишак из здравствених установа широм Србије отишло 7.140 запослених, већином немедицинских радника, којима је из буџета Владе Србије исплаћена отпремнина у укупној вредности од 2,2 милијарде динара.
Он је указао на то да ће до краја године бити анализирани услови да ли за известан број људи може да се примени исти социјални програм и изразио мишљење да неће бити разлога за отпуштање радника.
Милосављевић је подсетио на то да акциони план за наредних пет година предвиђа прилагођавање наших здравствених установа новим стандардима, који поред капацитета и броја запослених дефинишу и критеријуме за одређен рад. Он је објаснио да то значи да стандард за хирурга прописује колико операција треба да изврши да би било оправдано да он ради у тој здравственој установи, или колико пацијената лекар интерниста мора да прегледа да би његово радно место постојало.