Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Србија ће 2012. године бити спремна за чланство у ЕУ

Србија ће 2012. године бити спремна за чланство у ЕУ

Београд, 2. новембар 2005. године - Директор Канцеларије за придруживање ЕУ Владе Републике Србије Тања Мишчевић истакла је данас да склапањем Споразума о стабилизацији и придруживању Србија први пут улази у уговорни однос са ЕУ, који подразумева либерализацију кретања робе, услуга и капитала, а делом и кретања радне снаге.

Мишчевић је на округлом столу под називом "Сарадња између парламента, Владе Србије и Привредне коморе у процесу стабилизације и придруживања ЕУ" истакла да ће, према плану Владе, Србија 2012. бити спремна за чланство у ЕУ јер би до тада требало да буду завршене све кључне структурне реформе.

Она је напоменула и да су европска интеграција и транзиција једне земље два истоветна процеса с обзиром на то да им је заједнички циљ стварање модерне, развијене и економски стабилне државе.

Председник Привредне коморе Србије (ПКС) Слободан Милосављевић оценио је да придруживање Унији представља најважнији посао у Србији, за који је потребно сабирање свих националних ресурса да би тај процес трајао краће, био лакши и донео веће резултате.

Потпредседник Привредне коморе Србије Радмила Миливојевић указала је на користи, али и на трошкове које ће Србија имати од закључења Споразума о стабилизацији и придруживању.

Миливојевић је, говорећи о трошковима, навела да ће укидање царина на увоз из ЕУ довести до притиска на раст увоза, који ће створити даљи притисак на трговински и платни биланс.

Она је, међутим, нагласила да су користи од закључивања Споразума слободан приступ тржиштима ЕУ под конкурентским условима, раст инвестиција, запослености и продуктивности извозног сектора.

Председник Одбора Скупштине Србије за европске интеграције Ксенија Миливојевић навела је да је уобичајено да влада буде носилац процеса европске интеграције, уз оцену да је у нашој земљи проблематично то што су остали друштвени актери пасивни посматрачи и не виде своју улогу у том процесу.

Учесници округлог стола постигли су сагласност о томе да је неопходно постизање општег друштвеног консензуса о придруживању ЕУ и оценили да закључивање Споразума о стабилизацији и придруживању подразумева укључивање у унутрашње тржиште ЕУ, тако да ће Србија морати да створи функционалну привреду способну да се суочи са конкуренцијом на том тржишту.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs