Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Наредне године усвајање новог устава

Наредне године усвајање новог устава

Београд, 1. новембар 2005. године - Министар за државну управу и локалну самоуправу у Влади Републике Србије Зоран Лончар изјавио је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Блиц" да је нови устав Србије услов међународне заједнице за потписивање Споразума о придруживању Европској унији, због чега највиши правни акт мора бити промењен током наредне године.

Званични сајт Владе Србије преноси делове овог разговора.

Расписивање избора после усвајања устава:

- Након усвајања највишег правног акта биће створени услови за опште изборе - локалне, парламентарне и за председника Србије. Ако положај и овлашћења председника Републике буду промењени у будућем уставу у односу на постојећи, свакако да ће бити неопходни и ти избори. С обзиром на чињеницу да већ сада у уставној комисији постоји велики степен сагласности око значајне промене положаја свих државних институција, биће потребни избори на свим нивоима.

Израда новог устава:

- Израда новог устава није ствар само Владе, председника Републике или само неке политичке странке, већ је за то неопходно обезбедити широки политички консензус. Због тога је свака уставна иницијатива релевантних политичких представника добродошла и мора бити предмет озбиљног разматрања и међусобног усаглашавања.

Предлог да се одрже избори за уставотворну скупштину:

- У овом тренутку не постоји ваљан правни основ, а чини ми се ни озбиљан политички разлог да се расправља о другачијем начину доношења новог устава. Још је на снази једногласно донета одлука у парламенту да се Устав мења по важећој процедури. За ту одлуку је 2. априла 2004. године, уосталом, гласао и сам председник Републике Борис Тадић, тада у својству посланика. Тек уколико се ова генерација политичара не покаже довољно способном да омогући грађанима Србије да добију нови модеран европски устав, оправдано је размишљати о другачијем начину промене Устава, између осталог и путем уставотворне скупштине.

Стабилност Владе:

- Влада ће трајати док буде имала резултате у раду и подршку већине у Скупштини. Најбољу оцену рада ове владе дала је управо сама ЕУ давањем позитивне оцене Студији о изводљивости и омогућавањем почетка преговора о стабилизацији и придруживању, а што се тиче подршке у Скупштини, чињеница је да Влада све време ужива константну подршку скупштинске већине. Мандат Владе може једино бити прекинут новим уставом, што би свакако било на добробит свих грађана.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs