Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Закон о полицији представља завршну фазу у реформи полиције

Закон о полицији представља завршну фазу у реформи полиције

Београд, 31. октобар 2005. године - Министар унутрашњих послова у Влади Републике Србије Драган Јочић изјавио је данас да Предлог закона о полицији представља завршницу у реформи ове службе кроз њену деполитизацију, демилитаризацију и децентрализацију.

Фото: ФоНет
Јочић је, образлажући предлог овог закона у Скупштини Србије, истакао да се њиме предвиђа оперативна независност и самосталност полиције, што јој даје особину деполитизованости.

Министар је подсетио на то да је један од услова на који се наша земља обавезала за пријем у Савет Европе доношење закона о реформи полиције, редефинисање полицијских овлашћења, примена европског кодекса о полицијској етици и реорганизација полиције.

Овај закон биће успешан ако испуни ниво заштите људских и грађанских права приликом примене полицијских овлашћења и обезбеди ефикасност у сузбијању безбедносних ризика, нагласио је он.

Законом се уводи нови концепт јавне безбедности тако што ће, за разлику од закона из 1991. године, безбедност бити пружена свима на територији Србије у проширеном обиму а не само грађанима, односно држављанима Србије, истакао је Јочић.

Он је објаснио да се за разлику од ранијег закона, према којем је шеф полиције био министар, кроз нову организацију као највећи старешина полиције уводи њен директор који ће бити одговоран за рад полиције, а бираће се на основу стручности, путем конкурса, на пет година.

Министар је нагласио да демилитаризација полиције предвиђа статус полицајаца као "грађанина у униформи", укидање досадашњих чинова и увођење класичних полицијских звања, уз напомену да ће чинови бити задржани само изузетно и то тамо где то захтева начин командовања, а то је случај код специјалних јединица.

Према његовим речима, законом је предвиђена реорганизација и деконцентрација овлашћења, уз децентрализацију, односно преношење надлежности до најнижих нивоа.

У новој структури уводе се дирекција полиције, полицијске управе, станице и управа за Београд која ће имати специфично место, најавио је Јочић и додао да се потпуније дефинишу сви полицијски послови по стандардима поступања који су у складу с међународним, а који се односе на дужност служења људима, поштовање законитости, остваривање људских права, недискриминацију, ограниченост и уздржаност средстава принуде.

Он је указао на то да прибилижно 80 чланова закона редефинише укупно 21 полицијско овлашћење и обавезу заштите људских права у њиховој примени, као и на то да новине у овом документу предвиђају спољашњу, парламентарну контролу или контролу коју обавља омбудсман, као и унутрашњу контролу рада полиције.

Унутрашња контрола ће, како је објаснио, први пут бити законски нормирана и то кроз Сектор унутрашње контроле на чијем ће челу бити начелник, у својству помоћника министра, а не више генерални инспектор МУП-а.

Посебна служба, интерна финансијска контрола, бавиће се наменским трошењем буџетских средстава, навео је Јочић и истакао да ће законом бити регулисана и међународна сарадња која је од великог значаја за нашу државу због брзе размене информација и комуникације у циљу сузбијања, пре свега, организованог криминала и тероризма.

Србија је спремна да буде поуздани партнер европским земљама на том плану, поручио је Јочић и истакао да садашњи резервни састав полиције више неће постојати јер се уводи помоћна полиција која ће бити заснована на добровољности људи.

Он је навео да су истовремено прецизирани и однос и сарадња између МУП-а и Безбедносно информативне агенције (БИА), с обзиром на то да је до сада тај однос био регулисан само споразумом између директора БИА и министра унутрашњих послова.

Јочић је рекао да су законом прецизирани и односи МУП-а с јавношћу у складу с међународним стандардима, као и да је предвиђена "специјална каса" за добијање информација и чињеница које су неопходне у откривању починилаца кривичних дела.

Такође, предвиђене су и промене у домену радних односа тако да се полицијски службеници, уз уважавање професије, дефинишу као посебна врста државних службеника који ће имати права на синдикално организовање и право на штрајк, али и на оснивање фонда за помоћ настрадалим припадницима полиције и њиховим породицама, нагласио је Јочић.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs