Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Подршка извештају Каиа Еидеа о стању на Косову и Метохији

Подршка извештају Каиа Еидеа о стању на Косову и Метохији

Београд/Њујорк/Лондон, 24. октобар 2005. године - Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница најавио је да ће на данашњој седници Савета безбедности УН поздравити извештај специјалног изасланика УН за процену испуњености стандарда на Косову и Метохији Каиа Еидеа, уз оцену да је то документ који објективно говори о бројним проблемима у покрајини.

Војислав Коштуница
Коштуница је у интервјуу за Би-Би-Си истакао да, за разлику од оцена да је стање на Косову и Метохији боље него што јесте, које су годинама долазиле од специјалних представника и генералног секретара, Еидеов извештај упућује на нешто друго, а то је да су прилике далеко од задовољавајућих.

Председник Владе Србије је, међутим, навео да не мисли да је нарочито добра идеја то што Еиде препоручује почетак преговора о статусу Косова и Метохије.

Видећемо да ли ће у једном кратком временском периоду бити могуће учинити нешто што није било могуће урадити свих ових година. За нас је важно да дамо оцену Еидеовог извештаја, али и нечега што је важније и од самог извештаја, а то је оцена о стању људских права на Косову и Метохији у овом тренутку, рекао је Коштуница.

Он је додао да услед чврсте решености међународне заједнице да покрене преговоре о статусу не сумња да ће данас на седници Савета безбедности УН бити донета одлука о томе.

Коштуница је нагласио да ће инсистирати на поштовању међународног права и на принципу да се границе бивших југословенских република не могу мењати.

Према његовим речима, низ међународних докумената упућује на то да решење треба тражити стриктно у оквиру граница држава какве сада постоје на Балкану, уз, наравно, одговарајући степен аутономије за Косово и Метохију, што треба да буде предмет договора свих страна.

Да би ови разговори били успешни и сутра омогућили другачији живот и другачије односе Срба и Албанаца на Косову и Метохији, као и да би довели не само до нормализације тих односа, већ и до помирења, морају у једној фази бити директни, закључио је Коштуница.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs