Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Усвојени закони важни за приступање СЦГ ЕУ и СТО

Усвојени закони важни за приступање СЦГ ЕУ и СТО

Београд, 22. октобар 2005. године - Скупштина Србије и Црне Горе усвојила је данас четири закона важна за укључивање земље у европске интеграције и процес приступања Светској трговинској организацији.

Фото: Фонет
На предлог Савета министара СЦГ, по хитном поступку усвојени су закони о стандардизацији, о акредитацији, о метрологији и о техничким захтевима за производе и оцењивању усаглашености производа са прописаним захтевима.

Новим Законом о стандардизацији, национални стандарди називају се од сада српско-црногорски стандарди и доносе се консензусом заинтересованих страна како би било спречено преовладавање појединачних интереса над заједничким.

У складу са овим законом биће основан Институт за стандардизацију, а имаће организационе јединице на територијама држава чланица, које ће обезбедити средства из буџета за његов рад до 1. јануара 2007. године, с тим што ће се она поступно смањивати до преласка Института на систем самофинансирања.

Српско-црногорски стандарди и сродни документи означаваће се убудуће акронимом СЦС уместо досадашњег ЈУС.

Новим Законом о акредитацији стварају се неопходни услови за трговину под једнаким условима, што значи да ће било који домаћи производ, укључујући и услуге, моћи слободно да се нађе и на тржиштима других земаља без потребе да се подвргава поновним обимним испитивањима, контролисању и сертификацији. Тиме се стварају услови за побољшање позиције наших привредника у земљи и иностранству.

Законом је установљено Акредитационо тело, које утврђује компетентност органа за обављање послова оцењивања усаглашености, а треба да буде формирано у року од шест месеци од ступања на снагу овог закона.

Закон о метрологији је потпуно нов и њиме се уређује ова област у условима тржишне привреде, а усклађен је са међународним прописима и праксом у Европској унији.

Одредбе овог закона примењују се на мерила која се употребљавају у области заштите интереса појединаца и правних лица, здравља и безбедности људи, животиња и животне средине и испуњења услова за слободну међународну трговину.

Законом се оснива Метролошки савет као стручно саветодавно тело у овој области, а његове задатке одређује и чланове именује надлежни министар.

Законом о техничким захтевима за производе и оцењивању усаглашености производа с прописаним захтевима утврђено је да Савет министара доноси техничке прописе у складу с преузетим обавезама из билатералних и мултилатералних уговора о спречавању и отклањању препрека у међународној трговини.

Техничке прописе израђује Министарство за унутрашње економске односе у сарадњи са надлежним министарствима држава чланица, а прописане су обавезе које мора испуњавати испоручилац пре стављања производа и робе у промет.

Усвајање ова четири закона важно је због Извештаја о напретку СЦГ у спровођењу административне реформе, који Европска комисија намерава да објави 9. новембра, као и за отварање преговора о Споразуму о стабилизацији и придруживању.

Скупштина Србије и Црне Горе данас је такође усвојила и измене Закона о Војсци, којима је предвиђено да служење војног рока траје шест месеци, као и измене Закона о војним школама и војним научно-истраживачким установама којим се командно-штабно усавршавање са две скраћује на годину дана.

Војнику који војни рок служи под оружјем, као и војнику који због верских или других разлога савести војни рок служи без оружја у јединицама или установама Војске или Министарства одбране, служење војног рока траје шест месеци.

Скраћење војног рока, са девет на шест месеци, односи се и на војнике који се на дан ступања новог законског решења налазе на одслужењу војног рока, са оружјем или без оружја.

Скупштина Србије и Црне Горе данас је ратификовала неколико међународних финансијских споразума и усвојила законе о задуживању Србије и Црне Горе код међународних финансијских институција.

Усвојен је Закон о задуживању СЦГ код Европске инвестиционе банке за пројекат за побољшање стања школа у Србији и Црној Гори.

Овим законом предвиђено је да ће за финансирање дела пројекта за побољшање стања школа државна заједница узети зајам у износу од 25 милиона евра како би се постигли бољи услови рада и резултата у области просвете и образовања.

Пројекат обухвата изградњу осам школа, реновирање школа за ученике са посебним потребама у неразвијеним општинама у Србији, као и за унапређење наставе и учења и стручном образовању у Србији.

Усвојен је Закон о задуживању СЦГ код Међународног удружења за развој за пројекат консолидације наплате и реформе пензијске администрације у Србији у износу од 25 милиона долара.

Усвојен је Закон о ратификацији споразума о донацији из Трустовог фонда, глобалног фонда за заштиту животне средине, између СЦГ и Међународне банке за обнову и развој за пројекат смањења индустријског загађења Дунава.

Средства донације у износу од девет милиона и педесет хиљада долара намењена су пројекту побољшању квалитета површинских и подземних вода, смањењу загађења отпадних вода које истичу из кланица и сточних фарми. Пројекат ће се реализовати током четири године.

Усвојен је Закон о ратификацији споразума о гаранцији између СЦГ и Европске инвестиционе банке за пројекат свеобухватне рехабилитације инфраструктуре контроле летења у СЦГ.

Вредност овог пројекта је око 90 милиона евра и биће кофинансиран средствима зајмова Европске банке за обнову и развој, у износу од 33,5 милиона евра, Европске инвестиционе банке у износу од 34 милиона евра и средствима Агенције СЦГ за контролу летења у износу од 22,5 милиона евра.

Почетак реализације овог пројекта предвиђен је у овој години, а завршетак је планиран за крај 2009. године.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs