Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Пети октобар важан датум у историји Србије

Пети октобар важан датум у историји Србије

Београд, 4. октобар 2005. године - Саветник председника Владе Републике Србије за спољну политику Владета Јанковић оценио је данас да је 5. октобар 2000. године један од најважнијих датума у новијој историји Србије.

Владета Јанковић
Јанковић је отварајући конференцију о последицама петооктобарских промена 2000. године под називом "Србија пет година после", коју је организовао београдски Фонд за политичку изузетност, рекао да се сада јасно види да је тог дана наше друштво чврсто и коначно искорачило на пут европских интеграција.

Промене и реформе које су саме по себи животно важне нису спроводљиве без владавине права и законских оквира, указао је Јанковић и истакао да се не сме заборавити да је 5. октобар, по својој суштини, био борба за поштовање закона.

Он је навео да за несумњиве тековине заслуга припада свим учесницима, али да се посебно признање дугује успомени на енергију и храброст покојног премијера Србије Зорана Ђинђића.

Јанковић је подсетио на то да је тада новоизабрани председник СРЈ Војислав Коштуница 5. октобра увече изразио наше европско опредељење, коме су, без разлике, сви носиоци 5. октобра у основи остали верни, и додао да су међу тековинама 5. октобра и одржавање поштених демократских избора и мирна смењивост власти.

Међу предавачима на дводневном скупу су најављени председник Србије Борис Тадић, председник Скупштине Србије Предраг Марковић и министар за људска и мањинска права државне заједнице Расим Љајић.

Од страних гостију учешће су најавили директор Генералног директората за спољне и политичко-војне послове ЕУ Штефан Лене, шеф делегације Европске комисије у СЦГ Жозеп Љоверас, бивши министар спољних послова Грчке Јоргос Папандреу и други.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs