Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Савет министара ЕУ одобрио почетак преговора са СЦГ

Савет министара ЕУ одобрио почетак преговора са СЦГ

Брисел, 3. октобар 2005. године - Савет министара Европске уније одобрио је данас на састанку у Луксембургу почетак преговора са Србијом и Црном Гором ради закључења Споразума о стабилизацији и придруживању, што за СЦГ значи први, веома важан корак на путу ка европским интеграцијама.

Портпарол високог представника ЕУ за спољну политику и безбедност Хавијера Солане Кристина Гаљак изјавила је за агенцију Танјуг да "зелено светло" Савета министара за почетак преговора практично значи да ће идућа недеља бити посвећена припремама за формалан почетак преговора који је планиран за 10. октобар, када се у Београду очекује долазак европског комесара за проширење Олија Рена.

Она је додала да је Рен данас добио одобрење Савета министара да у Београду започне званичне преговоре о Споразуму о стабилизацији и придруживању.

Савет министара је, у данас усвојеним закључцима у Луксембургу, навео да ће "брзина којом ће се Србија и Црна Гора приближавати Европској унији зависити од брзине спровођења реформи и усвајања критеријума и захтева Европске уније".

Савет, такође, очекује успешно окончање сарадње Београда с Хашким трибуналом.

Споразум о стабилизацији и придруживању представља посебну врсту уговорног односа којим се оснажује сарадња између ЕУ и државе потписнице. Споразуми о стабилизацији и придруживању сачињени су по мери сваке државе понаособ, имајући у виду њихове специфичности, а рокови за почетак преговора о закључивању споразума и његову реализацију разликују се од случаја до случаја.

Споразум о стабилизацији и придруживању кључни је део процеса стабилизације и придруживања, који представља посебну врсту регионалног приступа Европске уније државама западног Балкана.

Њиме су државе западног Балкана по први пут добиле прилику да, на темељу њима прилагођеног приступа, постану пуноправне чланице Уније. На тај начин, судбина успешнијих држава у том процесу није условљена позицијом региона као целине.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs