Београд, 27. септембар 2005. године - Директор Канцеларије за придруживање Европској унији Владе Републике Србије Тања Мишчевић изјавила је данас да ће преговори са ЕУ о закључивању Споразума о стабилизацији и придруживању почети 10. октобра.
Мишчевић је у интервјуу агенцији Фонет прецизирала да је 5. октобар био датум који је Србија желела да види као почетак преговора, али из техничких разлога то ће бити 10. октобра.
Она је прецизирала да ће сâм мандат споразума бити усвојен 3. октобра на првом састанку Савета министара, а да би се споразум припремио и био упућен нама, комисији је технички потребно неколико дана, објаснила је Мишчевић.
Ово је разлог одлагања, али 10. октобар је поприлично близу и тада се очекује да комесар ЕУ за проширење Оли Рен дође у Београд и преда изглед будућег споразума председнику Савета министара СЦГ Светозару Маровићу, указала је она.
Мишчевић је нагласила да изручење Ратка Младића, односно потпуна сарадња са Хашким трибуналом, и даље остаје обавеза у процесу стабилизације и придруживања, уз напомену да то дефинитивно у овом моменту није разлог за одлагање почетка преговора.
Не заборављамо да завршетак потпуне сарадње са Трибуналом, као и све друге обавезе које иначе имамо према ЕУ остају обавезе и у току преговора и да њихово неиспуњавање може бити узрок суспензије самих преговора, нагласила је Мишчевић.
Када је реч о томе када се може очекивати пуноправно чланство СЦГ у ЕУ, она је додала да не би спекулисала са годином уласка у ЕУ.
Ми имамо 2012. као годину наше спремности, а не као годину када смо сигурни да ћемо ући у ЕУ. То је година коју смо израчунали да би пре свега Србија, али и СЦГ могле да постану чланице ЕУ, рекла је Мишчевић.
Српска страна је у потпуности припремљена за почетак преговора о стабилизацији и придруживању, истакла је она и подсетила на то да је Влада Србије усвојила платформу за преговоре, преглед како бисмо у преговоре могли да уђемо, преговарачке групе и тим.
На питање колико став власти Црне Горе да је независност важнија од европских интеграција може да утиче на процес преговарања, она је навела да би свака политичка криза, недостатак консензуса, питање референдума могли да успоре процес преговарања.
Мишчевић је изразила наду да ће бити довољно политичког разума и схватања да је пут ка ЕУ, односно пут ка европским интеграцијама, ипак примаран циљ и државне заједнице и сваке од њених држава чланица.