Београд, 23. септембар 2005. године - Министар правде у Влади Републике Србије Зоран Стојковић изјавио је данас да се припрема акциони план за спровођење Стратегије за борбу против корупције, која се налази у скупштинској процедури, а основана је и радна група за израду закона о независном антикорупцијском телу.
 |
 |
Зоран Стојковић |
 |
Фото: Танјуг |
 |
Стојковић је у изјави за агенцију Танјуг оценио да је корупција једна од најгорих појава у друштву, да поскупљује привредну производњу, представља велики удар на буџет и, што је најгоре, убија такозвану моралну страну друштва.
Министар је указао на то да корупција никада не може у потпуности да се искорени, али мора да се сведе на "разумну меру", уз напомену да земље у транзицији и оне у којима су вођени ратови немају ваљане механизме да држе корупцију под контролом.
Код земаља у транзицији сиромаштво и беда доводе до губљења свести о штетности корупције и неприхватљивости кривичних дела, истакао је Стојковић и додао да је због тога кључна функција средстава информисања јер се свест о штетности корупције може постићи само пласирањем те идеје грађанству.
Према његовим речима, најважније је да се створи свест о томе шта су криминал и корупција јер без тога нема борбе против корупције.
Стојковић је, говорећи о раширености ове појаве у правосуђу, рекао да је у почетку борба против тог друштвеног зла била јако тешка због затворене структуре судова, који су реаговали одбојно.
Веома је значајно, нагласио је он, то што у последње време у судовима има велики број поступака против корупције, а 80 или 90 одсто часних и поштених људи у правосуђу не треба да дозволи да им мањина уништава и професију и органе у којима раде.
Министар је напоменуо да кад не би било часних и поштених у правосуђу, не би биле ни предузете мере против судије Врховног суда Љубомира Вучковића, због сумње да је примио мито, и заменика специјалног тужиоца Милана Радовановића, због одавања службене информације у поступку против тзв. крушевачке или Јоткине криминалне групе, осуђене за дело изнуде новца.
Затечено стање са корумпираним кадровима није дозвољавало да се почне одмах, већ постепено, елиминисањем оних који не раде или који су у сумњи, или вођењем поступака према нестручним, рекао је Стојковић.
Он је нагласио да је Србија добила похвале за област борбе против корупције, посебно од шефа антикорупцијске групе Европске уније Уга Драете и потпредседника Радне групе ЕУ за борбу против корупције Драга Косоја.
Стојковић је навео да су представници Словеније изабрани за "ментора" јер су њима ментори били Немци, а и кренули су са сличних позиција као Србија.