Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Реформа пензионог система омогућиће реалан и редован раст пензија

Реформа пензионог система омогућиће реалан и редован раст пензија

Бе­о­град, 22. септембар 2005. године - Ми­ни­стар фи­нан­си­ја у Влади Републике Србије Мла­ђан Дин­кић изјавио је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Вечерње новости" да са оп­ти­ми­змом гле­да на пред­сто­је­ће пре­го­во­ре са представницима Ме­ђу­на­род­ног мо­не­тар­ног фон­да.

Мла­ђан Дин­кић
Званични сајт Владе Србије преноси делове овог разговора.

Предстојећи преговори са ММФ-ом:

Чи­ни ми се да се и ово­г пу­та по­на­вља оно што је у на­шим од­но­си­ма са ММФ-ом по­ста­ло прак­са, а то је да бла­го­вре­ме­но, пред пре­го­во­ре, Фонд из­но­си упо­зо­ре­ња, што по пра­ви­лу диг­не уз­бу­ну у срп­ском јав­ном мње­њу. А ка­да се од­ре­ђе­на ре­ви­зи­ја аран­жма­на окон­ча, са­оп­ште­ње о то­ме за­вр­ши као сит­на вест у ме­ди­ји­ма.

Лич­но уче­ству­јем у пре­го­во­ри­ма са Фон­дом од ка­да је на­ша зе­мља об­но­ви­ла те од­но­се, зна­чи од 20. де­цем­бра 2000, и знам да нас овог пу­та не че­ка лак по­сао у Ва­шинг­то­ну, а ни у ок­то­бру, ка­да оче­ку­је­мо њи­хо­ву ми­си­ју у Бе­о­гра­ду. Ипак, оп­ти­ми­ста сам ка­да је у пи­та­њу за­вр­ше­так тро­го­ди­шњег спо­ра­зу­ма са Фон­дом, тим пре што са­да има­мо и ве­о­ма по­зи­тив­но ми­шље­ње Свет­ске бан­ке о тем­пу на­ших ре­фор­ми.

Спровођење до­го­во­ре­них оба­ве­за:

Наш до­го­вор са Фон­дом је да за­кључ­но са но­вем­бром окон­ча­мо пре­го­во­ре о ше­стој ре­ви­зи­ји аран­жма­на. До кра­ја овог ме­се­ца тре­ба да пре­не­се­мо 65 пред­у­зе­ћа из спо­ред­них де­лат­но­сти јав­них пред­у­зе­ћа у над­ле­жност Аген­ци­је за при­ва­ти­за­ци­ју, што ће­мо, ве­ру­јем, учи­ни­ти.

Оста­ло је и отво­ре­но пи­та­ње ди­на­ми­ке ин­дек­си­ра­ња пен­зи­ја, и ту и даље има­мо две оп­ци­је. Јед­на је да се оне јед­ном го­ди­шње уса­гла­ша­ва­ју са ра­стом тро­шко­ва жи­во­та, а дру­га да се пен­зи­је ин­дек­си­ра­ју два пу­та го­ди­шње. Раз­го­ва­ра­ће­мо и са син­ди­ка­ти­ма и са ММФ-ом о обе ва­ри­јан­те. Мој став, као ми­ни­стра фи­нан­си­ја, јесте да је бо­ље да се пен­зи­је уса­гла­ша­ва­ју два пу­та го­ди­шње.

О но­вом пен­зи­о­ном за­ко­ну:

На­ша Вла­да би­ће упам­ће­на као она ко­ја је кона­ч­но из­ми­ри­ла све на­сле­ђе­не ду­го­ве из про­шло­сти пре­ма пен­зи­о­не­ри­ма. Већ од 1. ја­ну­а­ра на­ред­не го­ди­не они ће ко­нач­но при­ма­ти сво­је при­на­дле­жно­сти у те­ку­ћем ме­се­цу за прет­ход­ни. Ср­би­ја је, ина­че, са­мо јед­на ме­ђу де­се­ти­на­ма зе­ма­ља у све­ту ко­је тре­нут­но вр­ше ре­фор­му пен­зи­о­ног си­стема, а све то се де­ша­ва због гло­бал­ног про­бле­ма ста­ре­ња ста­нов­ни­штва. Људ­ски век је све ду­жи због ра­ста стан­дар­да, али се за­то ра­ђа све ма­ње де­це у све­ту, па и код нас. На овај на­чин до­ла­зи се у си­ту­а­ци­ју да све ма­њи број рад­но ак­тив­ног ста­нов­ни­штва упла­ћу­је до­при­но­се за све ве­ћи број пен­зи­о­не­ра.

Оно што са­да ра­ди­мо омо­гу­ћи­ће раст пен­зи­ја и у на­ред­ним го­ди­на­ма, с тим што ће он би­ти та­кав да ње­го­во фи­нан­си­ра­ње бу­де и ре­ал­но одр­жи­во и ре­дов­но. Јед­но­став­но ре­че­но, има­ће­мо раст пен­зи­ја ко­ји ће наш бу­џет мо­ћи да из­др­жи. Овом ре­фор­мом чи­ни­мо др­жав­ни пен­зи­о­ни си­стем одр­жи­вим на ду­жи рок и вра­ћа­мо све ду­го­ве. По­ред то­га, отва­ра­мо и мо­гућ­ност до­бро­вољ­ног пен­зи­о­ног оси­гу­ра­ња. Та­ко ће не­ки на­ши гра­ђа­ни у бу­дућ­но­сти би­ти осло­ње­ни са­мо на др­жав­не фон­до­ве, а они ко­ји то мо­гу и же­ле до­би­ће при­ли­ку да се до­дат­но оси­гу­ра­ју за ста­рост, та­ко што ће до­пун­ски да ште­де кроз при­ват­не пен­зи­о­не фон­до­ве.

Да ли би на­ја­вље­не из­ме­не За­ко­на о јав­ним на­бав­ка­ма, да су већ до­не­те, мо­гле да спре­че да Ми­ни­стар­ство од­бра­не пот­пи­ше штет­не уго­во­ре са "Про­из­вод­њом Ми­ле Дра­гић":

Ни­ка­кав за­кон не мо­же да спре­чи не­ча­сне љу­де јер су они спрем­ни да сва­ки за­кон пре­кр­ше. У кон­крет­ном слу­ча­ју, Ми­ни­стар­ство од­бра­не ни­је при­ме­ни­ло чак ни ин­тер­ни пра­вил­ник ко­јим се ре­гу­ли­шу по­вер­љи­ве вој­не на­бав­ке. Бу­џет­ска кон­тро­ла по­ка­за­ла је да чак ни тај пра­вил­ник ни­је по­што­ван. За­пра­во су јед­ног да­на од­лу­чи­ли да по­кре­ну на­бав­ку и упу­ти­ли по­зив за по­ну­ду Ми­ле­ту Дра­ги­ћу. Овај им је су­тра­дан од­го­во­рио, да би већ дан ка­сни­је био пот­пи­сан уго­вор. Да­кле, у ро­ку од три да­на све су окон­ча­ли. Без ко­ми­си­је и струч­не ана­ли­зе ко­ли­чи­на и це­на. Пот­пу­но је ја­сно да је ов­де реч о по­ку­ша­ју ко­руп­ци­је огром­них раз­ме­ра.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs