Београд, 22. септембар 2005. године - Министар привреде у Влади Републике Србије Предраг Бубало рекао је у интервјуу за данашње издање новосадског листа "Дневник" да ће за јавна предузећа важити иста правила приватизације као и за друштвена и да нема ни говора о томе да ће Влада Србије посебним законом омогућити бесплатну поделу акција само запосленима у јавним предузећима и државним службама.
Званични сајт Владе Србије преноси овај разговор у целини.
Приватизација јавних и друштвених предузећа:Посебан закон који би регулисао само приватизацију јавних предузећа не долази у обзир, нити има потребе за тим, јер тендер је тендер, а аукција аукција, без обзира на то да ли је реч о јавном или друштвеном предузећу. И запослени у јавним предузећима моћи ће да добију 15 одсто акција бесплатно тек када буде донета одлука о њиховој приватизацији. Само ће то право додатно бити прецизирано у закону у јавним предузећима.
За Владу је неприхватљива и иницијатива синдиката да се формирају три нова предузећа - НИС-Капитал, ЕПС-Капитал и ПТТ Телеком-Капитал, на која би одмах требало да се пренесе 15 одсто акција "резервисаних" за запослене. Не може ништа да се дели пре приватизације, јер ни до сада ни у једној фирми то није урађено нити је било могуће. Могу они да потписују шта хоће, али ће закон важити за све а не само за неке. Влада је при томе донела одлуку и ићи ће се на амандманску промену закона, с тим што ће нова решења, каква год да буду, важити за све.
О захтевима да се запосленима у јавним предузећима и државним службама бесплатно поделе акције:За сада имамо само кратку законску одредбу да ће након окончања приватизације у Србији сви пунолетни грађани добити бесплатне акције ако то право нису раније искористили у фирмама где су радили. Осим те начелне одредбе, која је и законска обавеза, није било никакве даље разраде. Управо ових дана дао сам налоге стручним службама да са тимом експерата припреме пројекат како да се све то операционализује, тако да ћемо врло брзо имати много више детаља како ће то конкретно бити урађено. То је наша законска обавеза од које нико у Влади не бежи.
Како рок за приватизацију истиче крајем 2007. године, а то и није тако далеко као што се некима чини, већ ових дана формираће се тим са задатком да пружи одговоре на сва питања везана за будућу поделу акција.
Да ли то значи да ће они предложити само начин како да се из постојећег Приватизационог регистра подели преосталих 15 одсто акција у предузећима, која су у међувремену продата на тендерима?У протеклом периоду на тај начин створен је већ завидан фонд, али он још није довољан за велики број оних који имају право на бесплатне акције. Зато ћемо тражити и начин како да се тај фонд увећа. Могуће је да ће се решење тражити и прикључењем том фонду имовине из јавног сектора. Но, у овом тренутку било би претенциозно да се прича о детаљима јер посао на томе тек треба да почне.