Београд, 21. септембар 2005. године - Министар за економске односе са иностранством у Влади Републике Србије Милан Париводић у данашњем издању дневног листа "Вечерње новости" говорио је о предстојећим преговорима наше земље са Светском трговинском организацијом (СТО) и Европском унијом, Србији као инвестиционом "тигру" Балкана, приоритетима страних инвеститора за улагање у Србији и другим актуелним темама.
Могућност заустављања процеса придруживања наше земље ЕУ:- Сигуран сам да Србија и Црна Гора не могу себи да дозволе тај луксуз да због политичких разлога, односно због Младића, буде заустављен процес придруживања ЕУ. Ми смо, као земља, у том смислу већ поприлично у заостатку, а ни Унија није неки клуб вечито отворен, у који свако може када пожели да приступи. То је ексклузиван клуб у који може да уђе само она земља кандидат која покаже политичку вољу и ентузијазам у погледу испуњења законодавних, уставних, привредних и свих осталих параметара који су неопходни.
Предстојећи преговори наше земље са СТО:- Наши мултилатерални преговори, односно први радни састанак са представницима Светске трговинске организације, биће одржан 7. октобра ове године. За то смо потпуно спремни. У погледу онога што је најосетљивије, а то су царине, у преговоре ћемо ући са позиције која ће омогућити да се наша привреда и у годинама које долазе штити, односно ићи ће се на то да се укину данашње стопе од један одсто које немају никакав фискални ефекат. Велики број реформи које су биле услов за наше прикључење како Светској трговинској организацији, тако и Европској унији, Србија је већ спровела. А, сâм процес прикључења СТО и ЕУ је заправо јединствен процес.
У преговорима са СТО Србија иде одвојено од Црне Горе:- Та чињеница не одређује ни на који начин будућност државне заједнице већ је последица правила СТО да све земље које имају утврђену царинску територију могу да буду самостални чланови ове организације. Притом је, да подсетим, то у потпуности у складу и са принципом "двоструког колосека", који нам је одобрен у преговорима за приступање ЕУ.
Усаглашеност прописа који су битни за државе чланице, а који се доносе на нивоу државне заједнице:- Да ни Србија, а ни Црна Гора не би заостајале у преговорима, мора се појачати сарадња у сегментима као што су стандардизација, метрологија, издавање сертификата. За сада, ту није урађено много и лично ћу се заложити да рад на поменутим областима буде убрзан.
Може ли најављени референдум о независности Црне Горе да угрози позицију у српским преговорима о придруживању СТО:- Максимално ћемо се потрудити да, неповољан за нас, исход референдума у Црној Гори не успори наше прикључење СТО. Сувише времена већ смо изгубили у међусобним размирицама и преговорима, а притом се не сме заборавити да је чланство у СТО услов за улазак у ЕУ.
Европска комисија прошле недеље продужила је земљама западног Балкана трговинске повластице до 2010. Има ли ова одлука везе са могућим одлагањем процеса придруживања које је већ обнародовано за Хрватску:- Мислим да то нема никакве везе са динамиком процеса придруживања. Просто, важећи пропис о преференцијалима истиче крајем ове године па би, да Европска комисија није донела одлуку о продужетку те повластице, сви увозници наше робе у Унију морали за њу да плаћају царину. Ова одлука за нас је била очекивана и представља продужетак једног партнерског односа. Паралелно са тим, водиће се преговори о стабилизацији и придруживању, који би, како очекујемо, требало да буду окончани до лета наредне године.
Србија као "инвестициони тигар Балкана":- Сматрам да Београд може да буде центар региона, а у перспективи и да Србија постане економски тигар на Балкану. Сваки млад човек постави себи циљ шта жели да постигне у животу и на томе ради. Желим да и Срби данас размишљају о томе шта ће бити када ми будемо јача и привредно снажна земља. Та метафора са "тигром на Балкану" намењена је нашим грађанима који треба да размисле да ли је наша ситуација тако безизлазна како се многима чини. Сигуран сам да, ако будемо на томе радили, за десетак година можемо да постанемо локомотива привреде на западном Балкану. За остварење тог циља потребна је сагласност свих политичких фактора у земљи. Сувише је сломљен морал код нас. Треба се подсетити у каквој су ситуацији били Немци 1918. године или после Другог светског рата, или шта се могло очекивати када је 1949. Израел почео да се гради буквално на песку. Код нас политичари данас донекле компликују прилике, уместо да се договоре око идеје ефикасне, привредно јаке и политички стабилне Србије.
Приоритети страних инвеститора за улагање у Србији:- Њима је важно да овде буде мирно и просперитетно. И да имају правну сигурност, на шта често упозоравам. Земље у региону отклониле су баријере за инвестиције, али ми још нисмо. То су, пре свега, приватизација земљишта, денационализација, фаворизовање капиталних инвеститора... Ми још морамо да порадимо на елиминисању тих уских грла.
Шта ће грађани прво осетити као бољитак после успешног тока преговора о стабилизацији и придруживању ЕУ:- Оно што данас видим као проблематично је да Европска унија, укључујући "шенгенски круг земаља", и даље спроводи једну ригорозну политику издавања виза према нашим грађанима. Очекујем да се то реши најкасније у време потписивања Споразума о стабилизацији и придруживању. Хрватска је, рецимо, већ у току преговарања тог споразума имала либерални режим издавања виза са земљама "шенгенског" круга.
Разбијање монопола повећањем конкуренције:- Неопходно је разбити све монополе - у нашем енергетском сектору, сектору авио-саобраћаја, железници, јавном превозу, телекомуникацијама, и ја те идеје увек износим пред своје колеге у Влади Србије.