Београд, 17. септембар 2005. године - Потпредседник Владе Републике Србије Мирољуб Лабус, у ауторском чланку под називом "Еуфоријом против депресије" објављеном у данашњем издању дневног листа "Политика", истакао је још једном значај извештаја Светске банке за углед наше земље и почетак преговора са Европском унијом о Споразуму о стабилизацији и придруживању.
Званични сајт Владе Републике Србије преноси овај текст у целини.
Србија се не налази често у врху светских економских ранг-листа. Ипак, у извештају Светске банке о условима пословања, Србија је остварила најбољи резултат прошле године у односу на 154 земље света у смањењу административних препрека пословању.
Овако почиње текст у најпрестижнијем светском економском магазину "The Economist" који је објављен пре два дана.
Ово је велика промена. Србија је на насловним странама најозбиљнијих листова и часописа у свету, а вест није лоша и не односи се на Хаг. Према извештају Светске банке, у последњих дванаест месеци наша земља је начинила највећи напредак у побољшавању услова за пословање.
Пошто наш углед у свету није сјајан, ова вест је свакако добродошла. Поготово је тренутак важан. То је тренутак пред отпочињање преговора са Европском унијом о Споразуму о придруживању и стабилизацији и пред доношење одлуке у Уједињеним нацијама о формирању специјалне преговарачке екипе за одређивање будућег статуса Косова и за спровођење политике примене демократских стандарда.
Што је углед земље већи, без обзира у ком домену, то је боља почетна преговарачка позиција. Наши најбољи амбасадори добре воље у свету јесу успешне светске компаније које послују код нас. Ово можемо да посматрамо као допринос економије бољој политичкој позицији земље.
Као и увек, ова вест је деловала изненађујуће за многе. Они који су одувек били скептични према влади, у земљи и иностранству, просто нису могли да поверују у оно што читају. Одмах су почели да траже длаку у јајету. Други су били еуфорични. Речено је да је Србија шампион реформи у свету.
И опет, као и увек, недостатак мере и противречне вести збуњују обичан свет. Свако се пита шта ће то добро за њега или за њу да значи.
Постоје директни и индиректни ефекти. Непосредно, много већи број нових предузећа моћи ће да се оснује. У краћем времену и са мање трошкова. Влада и иначе има програме микрокредита, унапређења села, уједначавања регионалног развоја и подстицања запошљавања. Ваља очекивати боље резултате у смањењу незапослености и сиромаштва. Од почетка године до данас основано је много више нових предузећа, него годину дана раније. Такође, много мање предузећа је затворило своја врата.
Индиректни ефекти су тренутно немерљиви, али ће по мојој оцени бити већи од директних ефеката. Ја добро знам да постоји велики број потенцијалних страних инвеститора. Они се још увек двоуме шта да раде. Када прочитају неку лошу вест о земљи, тешко им је да убеде своје акционаре да је Србија право место за инвестиције. Сада ће то бити лакше и убедљивије. Не хвали се Влада Србије својим успесима, него Светска банка објективно процењује све земље – а њих је сто и педесет пет – и каже да код нас ствари иду добрим путем. И то да тренутно иду релативно најбрже.
Овај извештај је у неким од наших суседних земаља изазвао прави потрес. За мене је увек било интересантно питање где се ми налазимо у односу на суседе. И увек постоји само једна идеја. Драго ми је ако суседи напредују, али бих желео да видим да их наша земља стигне и престигне.
Извештај Светске банке крије у себи и једну поруку која није видљива на први поглед. Наша земља је потенцијални кандидат за чланство у ЕУ. Хрватска је кандидат, а Румунија ће бити у ЕУ 2007. године. Мађарска је већ у ЕУ. Ако упоредимо институционалне промене у ове четири земље – не као земље, него као кандидате или чланове ЕУ – онда можемо да закључимо да ми суштински не заостајемо за њима. Од једне смо бољи, са другом смо на истој равни, а у односу на трећу заостајемо. Светска банка говори о седам области које су важне за обављање пословања: предузетном сектору, правној регулативи, заштити својине, тржишту рада, пореском систему, систему спољне трговине и правној држави. Када се све то узме у обзир, ми смо у суштинском смислу далеко одмакли у процесу приближавања стандардима Европске уније, ако се поредимо са нашим суседима.
Будући преговори о закључивању Споразума о стабилизацији и придруживању помоћи ће нам да направимо напредак и у оним областима где заостаје за суседима. Извештај Светске банке је веома убедљив и у том домену. Ми морамо да побољшамо правне прописе у вези са добијањем дозвола за употребу земљишта, да унапредимо спољнотрговински систем и да побољшамо судство. То би и иначе морали да буду наши приоритети. На путу ка ЕУ искористићемо шансу да то заједнички урадимо. Брже и уз мање трошкове.
Поново наглашавам где смо релативно бољи, а где морамо да се потрудимо да стигнемо суседе. Бољи смо у области оснивања нових предузећа, флексибилности тржишта рада, регистрацији својине, заштити инвеститора и ефикасности пореског система. Заостајемо у ефикасности спољнотрговинског система, извршавању судских одлука ради заштите уговора, поступку затварања предузећа и систему дозвола везаних за земљиште. Мешовит резултат је везан за ефикасност институција у кредитном систему.
Дакле, дуг пут је пред нама. Бар тако каже Светска банка. Али смо кренули добро и брзо. Не би требало да успоравамо. То је једини начин да живимо боље.