Београд, 5. септембар 2005. године - Потпредседник Владе Републике Србије и шеф преговарачког тима Србије за преговоре са Европском унијом Мирољуб Лабус изразио је данас очекивање да би преговори са ЕУ о Споразуму о стабилизацији и придруживању могли да почну до 10. октобра.
Лабус је у интервјуу за емисију "Евронет", који је данас емитовала ТВ продукција "Мрежа", рекао да је на састанку преговарачког тима усвојена дефинитивна верзија платформе за преговоре која ће бити понуђена Савету за европске интеграције, који се састаје за три дана, после чега иде на разматрање у Владу Србије.
Он је оценио да је тешко да ће преговори почети 5. октобра зато што ће 3. октобра почети преговори ЕУ са Турском и навео да би преговори могли да почну недељу дана после тога.
Потпредседник Владе је, коментаришући чињеницу да ће СЦГ бити прва земља која ће имати три преговарачка тима (један СЦГ, други Србија и трећи Црна Гора), истакао да то неће много успорити преговоре уколико постоји добра воља, али да би било много боље да постоји један преговарачки тим.
Ми имамо искуство у преговорима на два колосека и то искуство користили смо током припрема и користићемо током преговора, навео је Лабус.
Према његовим речима, наша земља се држи Агенде 2012, што значи да ћемо 2012. бити спремни за чланство у ЕУ.
Да ли ћемо те године и постати чланица ЕУ, то ће зависити од наших партнера, али план нам је да до тада завршимо сав посао, рекао је Лабус и напоменуо да је у складу са таквим планом и изабран период транзиције током којег ће бити извршена либерализација тржишта за производе из ЕУ.
Када је реч о могућности да референдум у Црној Гори буде одржан у току преговора са ЕУ, Лабус је нагласио да је то околност о којој морамо водити рачуна током преговора и која ће утицати на календар и редослед разговора.
Нема смисла почети преговоре око тема које ће бити одређене тек после референдума и ми ћемо се прилагодити тој околности и реалности, а наш задатак као преговарача је да нађемо најбоље решење за Србију, додао је Лабус.
Он је изразио очекивање да ће Споразум о стабилизацији и придруживању бити парафиран у току председавања Аустрије, које следи после британског.
Ми бисмо могли у другој половини идуће године да очекујемо почетак примене Споразума о стабилизацији и придруживању, под условом да све иде на најбољи могући начин као што ми предвиђамо, закључио је потпредседник Владе.