Београд, 24. октобар 2018. године – Државни секретар Министарства унутрашњих послова Владе Републике Србије Дијана Хркаловић истакла је данас у разговору са амбасадорима Шпаније, Индонезије и Индије - Мигелом Фуертесом, Харијем Кандуом и Субратом Батачарџијем да би евентуална одлука о пријему такозваног "Косова" у чланство Интерпола представљала политизацију те међународне полицијске организације.
Хркаловић је оценила да би таква одлука представљала преседан и била опасна јер Приштина није у стању да осигура ни минимум безбедности за грађане Србије који живе у Аутономној покрајини Косово и Метохија, па се онда поставља питање како би онда могла, да кроз чланство у Интерполу, допринесе светској безбедности.
Она је истакла да би евентуалном одлуком о пријему "Косова" у Интерпол било прекршено међународно право, пре свега Резолуција 1244 Савета безбедности Уједињених нација, што би проузроковало несагледиве негативне поледице по дијалог Београда и Приштине.
Према њеним речима, таква одлука би била у супротности са правилима и процедурама Интерпола и нарушила би експертску природу ове међународне полицијске организације.
Државни секретар МУП-а Хркаловић је подсетила на то да само чланице Уједињених нација и посматрачи у УН могу бити чланице Интерпола.
Амбасадор Индонезије је истакао да та земља поштује и подржава интегритет и суверенитет држава, у складу са Повељом УН и међународним правом.
Фуертес је указао на резултате у борби против организованог криминала, који су остварени захваљујући изузетној сарадњи полиција Србије и Шпаније.
Амбасадор Шпаније је нагласио да је аргументација Србије по питању захтева Приштине за пријем у Интерпол оправдана, уз оцену да је она у складу са међународним правом и правилима Интерпола.
Он је поручио да ће Шпанија по том питању остати при ставу са претходног заседања Генералне скупштине у Пекингу, када је "Косово" повукло захтев.
Батачарџи је нагласио да Индија поштује међународно право и да ће став те земље бити у складу са тим, наводи се у саопштењу Министарства унутрашњих послова.