Београд, 22. октобар 2018. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић истакао је данас, у разговору са експертом за Аушвиц Гидеоном Грајфом, да свака жртва која је пала као жртва злочина, нарочито на расном и националном плану, заслужује осуду, дубоко поштовање и сећање.
 |
Фото: Министарство спољних послова |
Дачић је исказао захвалност професору Грајфу, који је аутор књиге „Јасеновац Аушвиц Балкана. Усташка империја окрутности“, као и преживелима из Аушвица и Јасеновца на борби против покушаја ревизије и оправдања злочина.
Састанку су присуствовали председник Удружења преживелих из Аушвица Моше Ха Елион, председник Удружења преживелих из Јасеновца Милинко Чекић и преживели из Аушвица и Јасеновца.
Професор Грајф данас је премијерно представио своју мултидисциплинарну студију од 700 страница на 63. међународном београдском сајму књига, у присуству преживелих из Аушвица.
Они су први пут након Другог светског рата, допутовали овим поводом у Београд да пруже подршку преживелима Јасеновца, а иначе су и почасни чланови Уређивачког одбора поменуте књиге.
Презентацији књиге је присуствовала и амбасадорка Израела у Београду Алона Фишер Кам, почасни члан Уређивачког одбора ове књиге Моше Ха-Елион, који је и председник Удружења преживелих Аушвица, специјални гост Беатрис Грајф, која је бивши директор израелске полиције у време Голде Меир и сарадник Симона Визенатала, као и израелски професори и експерти за област холокауста, антрополошко-форензичких и јудаистичких студија.
Гидеон Грајф бави се фабрикама смрти 41 годину, светски је признат експерт за Аушвиц и по први пут је у овој књизи објавио компаративну анализу Јасеновца и Аушвица, као два еклатантна примера фабрика смрти у Другом светском рату.
У књизи су представљени резултати његовог истраживања на бази сведочења преживелих.
Професор Грајф је документовао 57 метода мучења и убијања заточеника у Јасеновцу, и сачинио анализу контроверзи о боју жртава и феномену порицања злочина у Другом светском рату, као и о проблему нарастајућег тренда неонацизма у Европи и шире, са фокусом на неоусташтво, посебно указујући и на истраживања аналитичара Светског јеврејског конгреса о рехабилитацији усташтва.
И овога пута, професор Грајф је изразио забринутост због објављивања књига о озлоглашеним управницима логора смрти Јасеновац, и изразио наду да ће прогресивне снаге у Хрватској преовладати уз подршку јеврејских и антифашистичких организација.
Специјално за ову прилику, издавачи су допутовали из Фондације за Холокауст из САД, као и из Института за Холокауст "Шем Олам" из Израела и Националног института за форензику и Академског колеџа за јудаистичке студије.