Београд, 4. август 2005. године - Министар за државну управу и локалну самоуправу у Влади Републике Србије Зоран Лончар изјавио је да је једно од основних стратешких опредељења Владе Србије у области локалне самоуправе развијање и доследно јачање принципа децентрализације власти.
Лончар је у интервјуу за лист "Локална самоуправа", који је објављен као додатак најновијег броја недељника "Време", рекао да се важећи Закон о локалној самоуправи мора оценити као позитиван без обзира на бројне недостатке у његовој досадашњој примени.
Највећи разлог за такву оцену јесте принцип децентрализације власти као претпоставка свеопште демократизације у Србији, нагласио је Лончар.
Он је додао да Закон о локалној самоуправи, као и сви закони, има своје празнине и недостатке и институте за које се показало да нису својствени степену развоја политичких односа на локалном нивоу.
Истакавши да проблеми постоје у две области, министар је објаснио да је први проблем нормативна надлежност општина и градова која је знатно проширена у односу на ранији период.
Многе од тих надлежности наших јединица локалне самоуправе у пракси још нису заживеле и нису донети многи пратећи секторски закони, односно нису измењени у областима образовања, здравства, културе, чиме би се омогућило да јединице локалне самоуправе понесу пун капацитет власти предвиђен законом, указао је Лончар.
Сходно томе, у области нормативне надлежности процес децентрализације власти још није завршен, рекао је он и изразио наду да ће ова Влада окончати тај процес.
Мислим да је у досадашњем раду Министарства учињен битан помак у области локалне самоуправе, пре свега, израђена је Стратегија реформе државне управе у којој је садржан принцип децентрализације власти, напоменуо је Лончар.
Он је истакао да је у квалитетном дијалогу са једном од националних асоцијација локалне самоуправе - Сталном конференцијом градова и општина - израђен Програм за бољу локалну самоуправу.