Београд, 19. октобар 2018. године – Министар просвете, науке и технолошког развоја у Влади Републике Србије Младен Шарчевић истакао је да ће примена заједничких научних достигнућа у складу са потребама привреде бити један од фокуса сарадње научних институција Србије и Немачке.
Шарчевић је на данашњем састанку са амбасадором СР Немачке у Србији Томасом Шибом, констатовао да је та земља веома драг ментор и партнер, и као пример навео помоћ покрајине Баден-Виртемберг у развоју дуалног образовања у Србији.
Имамо потписан протокол о посебним везама о сарадњи у области образовања са покрајином Баден-Виртемберг, а исти припремамо и са покрајином Хесен, рекао је министар просвете, додавши и да је учење немачког језика веома значајно, јер је постао други језик по броју ученика у Србији.
У вези са тим, он је напоменуо и да је у процесу формирање катедре за германистику на Нишком универзитету, која ће почети да ради 1. новембра.
Амбасадор Шиб је, констатујући да о сарадњи Србије и Немачке постоји дугачак списак тема, нагласио да је важна сарадња када је реч о дуалном образовању, али и у области партнерских школа (иницијатива „Школе партнери за будућност“), које у Србији постоје већ десет година.
Министар просвете и амбасадор Немачке су разговарали и о немачко-српској иницијативи о кластерима, што је била тема и недавне посете председника Немачке Франк-Валтера Штајнмајера националној академији наука „Леополдина“.
Они су закључили да је партнерство Немачке и Србије у области образовања на веома високом нивоу и да постоји могућност да се још унапреди, наводи се у саопштењу Министарства просвете, науке и технолошког развоја.