Београд, 19. октобар 2018. године – Министар без портфеља у Влади Републике Србије задужен за иновације и технолошки развој Ненад Поповић и потпредседник Владе Словачке за инвестиције и информатику Рихард Раши потписали су данас Меморандум о разумевању у области иновација, иновативне дигитализације и трансфера технологије.
|
Рихард Раши и Ненад Поповић |
Фото: Танјуг |
Поповић је том приликом оценио да би овај документ требало да допринесе размени информација у области дигитализације и иновација, индустријских потенцијала, као и да повећа сарадњу српских и словачких иновационих и стартап компанија, као и сарадњу између факултета.
Министар је истакао да је тај меморандум велики корак за Србију, али и одлична основа за будућу сарадњу са колегама из Словачке у области дигитализације и иновација.
Он је навео да је Словачка позната по својим иновационим решењима у привреди и државној управи и додао да су многи програми које ће та земља имплементирати током ове и следеће године везани за јавну управу и за конкретне иновационе процесе.
Поповић је изразио захвалност Влади и грађанима Словачке због тога што подржавају територијални суверенитет Србије и што поштују Резолуцију 1244 Савета безбедности Уједињених нација, а Косово виде као неодвојиви део наше земље.
Према његовим речима, од потпредседника Владе Словачке добио је уверавања да и у будућности та земља неће подлећи никаквим притисцима и да ће за Словачку Косово увек бити део Србије.
Министар је најавио да ће се премијерка Србије Ана Брнабић крајем године састати са премијером Словачке Петером Пелегринијем, а то ће бити још један корак у циљу проширивања и унапређења већ добрих односа између две земље.
Он је најавио и да ће следеће године поново заседати мешовити комитет, и додао да ће то бити одлична прилика да српски и словачки привредници промовишу своју индустрију.
Раши је поновио да Словачка неће мењати став по питању Косова и Метохије, али и да ће бити партнер Србији у њеном процесу приступања Европској унији.
Словачка са Србијом нема никаквих отворених питања и могу да констатујем да су наши односи "никад бољи", али бисмо желели да те добре политичке односе пренесемо на привреду и економију, истакао је Раши.
Он је навео да је много тема о којима две земље могу да размењују искуства, а да ће, када је реч о дигитализацији и иновацијама, Словачка пренети своја искуства како Србија не би дошла у ситуацију да направи исте грешке.