Београд, 18. октобар 2018. године – Председник Србије Александар Вучић и председник Аустрије Александер ван дер Белен посетили су данас царинску испоставу Терминал Београд, где је потписан уговор о дуалном образовању између седам аустријских компанија и Саобраћајно-техничке школе у Земуну.
|
Фото: Танјуг |
Представници аустријских логистичко-шпедитерских компанија које послују у Србији и Саобраћајно-техничка школа у Земуну потписали су, уочи доласка председника Србије и Аустрије, уговоре о дуалном образовању за образовни профил техничар за логистику и шпедицију.
Захваљујући том уговору, 30 ученика започиње учење кроз рад у компанијама Gebruder Weiss, Cargo partners, Lagermax, Sc henker, Kuhne und Nagel, Quehenberger и DM.
Потписивању уговора присуствовали су министар просвете, науке и технолошког развоја у Влади Републике Србије Младен Шарчевић, председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж, потпредседник Привредне коморе Аустрије Ричард Шенц, представник Аустријске развојне агенције (АДА) Гинтер Шал, представник компаније Gebruder Weiss Драган Симовић и директор Управе царине Србије Милош Томић.
Након потписивања уговора, председници Србије и Аустрије су разговарали са ученицима о њиховој будућој професији.
Шарчевић је оценио да је дуално образовање важно за младе јер тако могу да на време размишљају како ће да се запосле и да планирају своју будућност.
Он је рекао да ће Министарство бити нека врста сервиса за привреду који ће обезбедити одговарајуће образовне профиле за њихове потребе.
Министарство ће наставити да ради на увођењу дуалног образовања, а један од наредних корака јесте стварање законодавног оквира да се дуално образовање омогући и у високом школству, најавио је министар.
Шенц је истакао да привредне коморе двеју земаља имају добру сарадњу, додавши да недостаје квалификована радна снага у Србији, док, с друге стране, Аустрија има добро искуство у дуалном образовању.
Добри економски односи двеју земаља су подстакли предузећа из Аустрије да отворе своје пословне јединице у Србији и ту желе дугорочно да остану, рекао је он, оценивши да је веома добро то што је Србија започела реформу свог образовног система, која представља базу за даљи развој.
Шал је рекао да је дуално образовање значајно за будућност младих у Србији, као и да је важно да предузећа преузму одговорност за њихово образовање.
Јавни сектор мора да преда један део своје одговорности, што није једноставно. У Србији имамо испуњене услове са обе стране, навео је он и додао да ће бити настављен пројекат како би што више ђака било укључено у њега.
Симовић је рекао да компанија Gebruder Weiss у Србији учествује већ 80 година у дуалном обазовању и да је до сада кроз њу прошло више од 5.000 ученика.
Тренутно имамо 233 ученика који се усавршавају на 30 локација широм света, навео је он и нагласио да је дуално образовање добитна ситуација за компаније и младе.
Томић је рекао да Управа царине Србије подржава дуално образовање и да су спремни да се активније укључе у процес образовања деце.
Образовање које они стичу кроз праксу је незамењиво јер тако одмах добијамо квалификовану радну снагу, објаснио је он.
Више од 600 ученика практиканата учествује у аустријско-српском пројекту дуалног образовања, у више од 100 компанија.
У школској 2018/2019. години, у дуалном образовању учествује 4.500 ученика, који се школују за 33 образовна профила, 80 школа, 52 града и општине и око 600 компанија, а до сада је обучено око 300 инструктора.
Аустријска подршка развоју дуалног стручног образовања у Србији реализује се кроз пројекат "ДуалВЕТ", који спроводе Привредна комора Србије и Привредна комора Аустрије, уз финансијску подршку Аустријске развојне агенције (АДА), од октобра 2017. године, а пројекат је вредан 1.800.000 евра.
Овај пројекат је произишао из Меморандума о сарадњи који је, у фебруару 2016. године, потписан између Привредне коморе Србије, Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Савезног министарства за Европу, интеграцију и спољне послове Аустрије и Привредне коморе Аустрије.