Београд, 18. октобар 2018. године – Министар без портфеља задужен за иновације и технолошки развој у Влади Републике Србије Ненад Поповић истакао је данас у разговору са амбасадором Немачке у Србији Томасом Шибом да наша земља тежи остваривању најснажније могуће економске сарадње са Немачком и ЕУ.
Поповић је истакао да Немачка представља узор за то како српска привреда треба да се развија и буде организована, при чему је изразио задовољство због нивоа немачких инвестиција у Србији.
Министар је навео да ће наша земља учинити све да у будућем периоду привуче још више немачких улагања, и истакао да је та држава пример како се развијају иновације које имају "апликативну оријентацију".
Он је указао на то да се највећи број иновација које се развију у тој земљи примењују одмах и директно у индустрији, и напоменуо да је то циљ којем стреми и Србија.
Према његовим речима, Србија настоји да развојем апликативних иновација ухвати прикључак са привредама европских земаља које су већ значајно одмакле у процесу дигиталне трансформације и изградњи Индустрије 4.0.
Министар је упутио позив немачким инвеститорима да што више улажу у Србију, а посебно у област иновација и дигиталне економије, јер се, како је додао, код нас школују најбољи инжењери.
Имамо најбоље техничке факултете и младе инжењере у овом делу Европе. Сигуран сам да Немачка то препознаје и да је то разлог зашто све већи број тамошњих високотехнолошких компанија инвестира у нашу земљу, рекао је Поповић и додао да Србија види Немачку као једног од својих главних технолошких партнера у будућности.
Амбасадор Шиб је изразио задовољство бројем немачких инвеститора и третманом који они имају у Србији. Он је указао на то да је наша земља добра средина за улагање, што показује и недавно отварање трговинског ланца "Лидл", као и почетак изградње четврте фабрике компаније "Леони" у Краљеву.
Поповић и Шиб су потврдили раније најаве о формирању перманентног Округлог стола за билатералну сарадњу Србије и Немачке за иновације, дигитализацију, истраживање и науку.
У његовом раду учествоваће представници двеју земаља из државног апарата, индустрије, привреде, комора, академије и других релевантних структура за подстицање тешње, обострано корисне сарадње у области дигиталне економије.
Поповић је поновио став да Србија види Косово као интегрални и неотуђиви део своје територије и да је такав статус јужне српске покрајине гарантован Уставом Србије и Резолуцијом 1244 Савета безбедности Уједињених нација.