Београд, 17. октобар 2018. године – Министар државне управе и локалне самоуправе у Влади Републике Србије Бранко Ружић изјавио је данас, на Петом заседању Заједничког консултативног одбора региона ЕУ, које се одржава у Нишу, да је реформа јавне управе један од три кључна критеријума за придруживање Србије заједници европских народа.
Ружић је нагласио да општине и градови имају велике обавезе у приступању ЕУ и да се зато, кроз реформу јавне управе, реформишу и локалне самоуправе како би њихове администрације биле што спремније да одговоре на изазове.
Министар је навео да се реформа односи на ефикасност, економичност, боље управљање ресурсима, али и веће укључивање грађана у процес доношења одлука, посебно на локалном нивоу.
Поједноставили смо и уједначили поступање у 188 поступака у градовима и општинама, дигитализујемо управу да би службеници брзо размењивали информације и завршавали послове, али и унапређујемо њихова знања и вештине да би што боље прихватили промене, рекао је он.
Према његовим речима, последњи извештај о напретку Србије у процесу ЕУ интеграција констатовао је напредак у овим областима.
Ружић је указао на то да подршку за ове активности имамо и од Уније, која нам помаже на различите начине, а најзначајнија подршка долази кроз такозвану секторску буџетску подршку која износи 80 милиона евра.
Веома нам значи и подршка коју добијамо кроз рад тела као што су Заједнички консултативни одбори региона ЕУ, јер је размена искуства са локалним самоуправама из европских земаља веома драгоцена за наше општине и градове који носе 75 одсто обавеза у приступању ЕУ, рекао је министар.
Пето заседање Заједничког консултативног одбора региона ЕУ окупља представнике локалних самоуправа и региона земаља ЕУ, док Србија има статус кандидата у овом телу.
Ово тело се састаје два пута годишње, од чега једном у Бриселу, а овог пута заседа и у Нишу.