Београд, 16. октобар 2018. године – Председник Републике Србије Александар Вучић изјавио је данас, на отварању Самита министара транспорта и Форума градоначелника главних градова Кине и земаља ЦИЕ, да земље региона морају боље да се повезују, пре свега инфраструктурно, и да искористе кинески пројекат "Један појас, један пут".
|
Александар Вучић |
Фото: Танјуг |
Вучић је оценио да наша земља не би постигла резултате у економији какве има да није било помоћи Кине и земаља из окружења.
У складу с тим, председник Србије је пренео захвалност председнику Кине Си Ђинпингу на великој помоћи и подстицању кинеских инвестиција у Србији, изразивши очекивање да он средином наредне године поново дође у Београд.
Вучић је рекао да Србија и Кина имају развијене односе у свим областима, подсећајући на то да су кинеске фирме купиле Железару Смедерево и РТБ Бор, а ускоро ће почети реализација велике кинеске инвестиције у Зрењанину.
Он је указао на то да очекује да све више кинеских туриста долази у Србију, али и у земље региона.
|
Зорана Михајловић |
Фото: Танјуг |
Потпредседница Владе и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић навела је да би Србија могла да буде лидер у Европи у реализацији инфраструктурних пројеката захваљујући механизму сарадње Кине и 16 земаља централне и источне Европе.
Она је истакла да очекује конструктивне разговоре не само о актуелним, већ и о новим пројектима, нагласивши да инфраструктурни пројекти који се у Србији реализују у сарадњи са Кином значе развој наше земље.
Михајловић је истакла да је пријатељство председника Вучића са председником Кине додатни подстицај да будемо конструктиван партнер у овом делу Европе и лидер у Европи у инфраструктурним пројектима.
|
Зоран Радојичић и Александар Антић |
Фото: Танјуг |
Министар рударства и енергетике и национални координатор за сарадњу НР Кине и земаља ЦИЕ Александар Антић указао је на то да, захваљујући снажним пријатељским односима председника двеју земаља, Србија има највише пројеката у оквиру механизма сарадње НР Кине плус 16 земаља ЦЕИ.
Антић је оценио да је та врста сарадње веома значајна за Србију, додавши да је већ седам година тај формат сваке године све снажнији и има све више начина којима земље региона остварују сарадњу са Кином, на добробит свих наших грађана.
Он је пренео да треба да будемо захвални Кини и председнику Сију, који је отворио могућност тог облика сарадње на билатералној и мултилатералној основи, али и допринео томе да све земље у региону више сарађују и имају више пројеката.
Према његовим речима, за регион је од посебног значаја глобална иницијатива Кине "Пут свиле".
Србија треба да буде поносна пошто има највећи број пројеката у области инфраструктуре и енергетике. Планирамо да тако и наставимо, то је један од наших приоритета, нагласио је министар.
Градоначелник Београда Зоран Радојичић истакао је да су односи Србије и Кине на највишем нивоу, уз оцену да је самит министара транспорта Кине и 16 земаља централне и источне Европе и форум градоначелника шанса за разматрање нових улагања.
Радојичић је рекао да је велика част и задовољство за Београд да буде домаћин скупа, који је прилика да се разговара о новим инвестицијама у привреди и читавом друштву.