Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности премијера > Наредне године већа издвајања за капиталне инвестиције

Наредне године већа издвајања за капиталне инвестиције

Београд, 15. октобар 2018. године – Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изразила је уверење да ће Србија на крају године сигурно имати привредни раст већи од четири одсто и да ће наредне године бити у ситуацији да уложи више средстава у капиталне инвестиције.


Брнабић је, након састанка ње и представника Владе Србије са председником Републике Александром Вучићем поводом развоја пројекта изградње станова за припаднике снага безбедности, истакла да ће Србија следеће године први пут бити у ситуацији да уложи више од 200 милијарди динара у капиталне инвестиције.

Она је указала на то да ће огроман део средстава и даље бити улаган у путну и железничку инфраструктуру, као и у три најважнија сектора о којима је данас било речи, а то су станоградња за припаднике снага безбедности, инфраструктура у области здравства и развој науке и иновација.

Брнабић је нагласила да ће све то обезбедити додатни раст БДП-а у 2019. години, при чему је прецизирала да ће инвестиције у здравство износити чак милијарду евра и да ће тим улагањима бити покривени сви домови здравља и опште болнице, као и сва четири клиничка центра у Србији.

Премијерка је подсетила на то да је већ завршен Клинички центар у Нишу, као и да је настављена градња КЦ у Београду, при чему је изразила наду да ће у првом кварталу следеће године почети градња Клиничког центра Војводине у Новом Саду, а затим и КЦ у Крагујевцу.

Задатак ове владе је да мењамо парадигму привредног раста и развоја Србије и да пребацимо фокус са инвестиција, које захтевају велики број радних места, на економију засновану на иновацијама и знању, нагласила је Брнабић.

Према њеним речима, зато ће у наредним годинама Влада инвестирати приближно сто милиона евра у инфаструктуру везану за иновације, истраживања и развој, као и развој стартап предузећа и научну инфраструктуру.

Она је указала на то да се тренутно гради научно-технолошки парк у Новом Саду и додала да би прва фаза овог пројекта – изградња 10.000 квадратних метара требало да буде завршена до септембра следеће године, а да је након тога предвиђена изградња још 19.000 квадрата.

До краја 2018. почиње градња и научно-технолошког парка у Нишу са 14.000 квадратних метара, завршен је тендер и добијено одобрење од Европске инвестиционе банке (ЕИБ) и очекује се потписивање уговора и почетак градње у новембру, прецизирала је она.

Према њеним речима, у 2019. години требало би да буде завршена и лабораторијска ламела, као додатна зграда Електронског факултета у Нишу.

Брнабић је поручила да ће Влада до краја мандата од Ниша поново направити центар електронске индустрије, и додала да ће следеће године почети изградња Биосенс института у Новом Саду, који ће бити европски центар изврсности у дигиталној пољопривреди.

Такође, градиће се додатна зграда Факултета организационих наука (ФОН) у Београду, а 2020. године почеће и проширење зграде научно-технолошког парка на Звездари, који ће у првој фази добити нових 4.000 метара квадратних, навела је премијерка.

Она је објаснила да тренутно у Србији ради више од 65 компанија које запошљавају више од 600 инжењера, од којих држава има значајне приходе, пошто је 75 одсто производње намењено извозу.

Председница Владе је најавила и изградњу додатне зграде Института за физику у Београду, и додала да се разматрају и улагања у Институт Винча.

Све ће то обезбедити да имамо много конкурентнију привреду, веће плате у средњем року, али и да задржимо младе и талентоване људе у земљи, истакла је Брнабић и изразила наду да ће они који су отишли почети да се враћају у земљу.

Она је истакла да се са Министарством финансија разматра посебан сет пореских олакшица за све који се баве научним и истраживачким развојем како би имали више стартап предузећа, као и да што више страних компанија отварају своје центре у Србији.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs