Београд, 11. октобар 2018. године – Потпредседница Владе Републике Србије и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић састала се са шефом канцеларије Светске банке у Србији Стивеном Ндегвом и новом директорком транспортног сектора ове организације Карлом Гонзалес Карваџал.
На састанку је било речи о даљој сарадњи Светске банке и Министарства, реформи „Путева Србије“, реализацији пројекта рехабилитације путева и безбедности у саобраћају, као и пројектима који треба да олакшају регионалну трговину и транспорт.
Михајловић је истакла да су нам, поред изградње Коридора 10, рехабилитације путне мреже, реформи у сектору грађевинских дозвола, од изузетне важности пројекти који олакшавају трговину и транспорт и уклањају нефизичке баријере.
Такође, битна је и реформа предузећа Путеви Србије, зарад ефикаснијег пословања и јасног дефинисања обавеза и одговорности у што квалитетнијем одржавању путне мреже, подвукла је она.
Карваџал је похвалила резултате Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, истакавши да је Србија модел земљама у региону за то како да се изазови претворе у прилике за напредак.
Обишли смо радове на Коридору 10 и приметили одличан напредак, упркос свим изазовима из којих смо сви пуно научили. Подржаћемо пројекат олакшања транспорта и трговине, у којем Србија предњачи, јер то треба да буде приоритет целог региона. Рачунајте на нашу подршку и помоћ на путу Србије ка ЕУ, поручила је она.
На састанку је било речи и о укључивању родне равноправности у сектор транспорта и о заједничкој сарадњи у овој области, при чему су саговорници постигли сагласност о томе да су жене важан део економског развоја сваке земље, те да је неопходно укључити их у све аспекте инфраструктуре и транспорта.
Светска банка покреће Индекс људског капитала за који је веома важно узимање у обзир родног аспекта инфраструктуре. Морамо омогућити женама већу мобилност и приступ транспортном сектору, рекла је Карваџал.
Потпредседница Владе је поклонила новој директорки транспортног сектора Светске банке пиротски ћилим који су израдиле жене са села у оквиру иницијативе „Упослимо 1.000 жена у руралним подручјима“, коју су покренули Координационо тело за родну равноправност, Налед и Етномрежа.