Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Министарство пољопривреде покренуло акцију уништавања амброзије

Министарство пољопривреде покренуло акцију уништавања амброзије

Београд, 2. август 2005. године - Директор Управе за заштиту биља при Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде Владе Републике Србије Мирослав Вујовић изјавио је данас да је ово министарство покренуло акцију уништавања коровске биљке амброзије која је штетна по здравље људи.

Вујовић је на данашњој конференцији за новинаре нагласио да је акција покренута пре цветања амброзије (лат. Ambrosia artemisiifolia), у народу познате као поленаста амброзија или лимунџик, која код људи поред алергије изазива и респираторне сметње као што су поленска кијавица, сезонски отитис и астма.

Амброзија, како је додао, такође изазива и дигестивне и уринарне сметње, као што су повраћање, стомачни болови, дијареја, уринарне инфекције, али и реакције по кожи попут копривњаче коже и екцема, а могу се јавити и главобоље.

Он је истакао да је Управа за заштиту биља штампала 10.000 летака са основним информацијама у виду слике и кратког описа биљке, који су подељени у 25 округа Србије, као и 2.500 постера, а припремљен је и ТВ спот.

Вујовић је апеловао на грађане да се укључе у акцију уништавања амброзије која се може елиминисати чупањем из корена, косидбом најмање пет центиметра од земље, као и хербицидима.

Уништавање ове биљке континуирано ће трајати неколико наредних година, оценио је директор Управе за заштиту биља.

Према његовим речима, ова управа је покренула и акцију утврђивања стања биља, воде и земљишта у Србији по питању остатака искоришћених средстава за заштиту биља (пестицида).

Акција ће бити потпомогнута са 10.000 летака у којима ће се упозоравати на правилан начин употребе пестицида, а биће подељени произвођачима који се баве ситном биљном производњом, углавном за зелене пијаце, навео је он.

Када је реч о засадима генетски модификоване соје, Управа је до сада искористила 60 до 70 одсто од 1.000 индикатора које је набавила, а они су помогли откривање великог броја парцела те биљке у Мачванском округу и деловима Сурчина, указао је Вујовић, уз напомену да је већ дат налог да се тај усев уништи пре жетве.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs