Београд/Хелсинки, 9. октобар 2018. године – Министар без портфеља у Влади Републике Србије задужен за иновације и технолошки развој Ненад Поповић истакао је данас у Хелсинкију да Србија може да буде лидер у региону када је реч о вештачкој интелигенцији и свему ономе што она обухвата.
|
Фото: Танјуг |
Поповић, који учествује на Форуму о вештачкој интелигенцији, рекао је да Србија треба да ради на изградњи стратегије о вештачкој интелигенцији, додавши да ова тема обухвата све области живота – здравство, привреду, финансијски систем и све делове економије, који ће се у наредних пет до десет година радикално мењати.
Тема вештачке интелигенције је и социјално питање, јер се очекују велике социјалне промене, тим пре што ће неке професије престати да постоје, а отвараће се потпуно нова радна места, тако да треба бити спреман и са образовне стране за оспособљавање младих да буду учесници овог важног процеса, објаснио је министар.
Он је указао на то да у 21. веку питање вештачке интелигенције има изузетан значај, због чега Србија као део ширег европског и светског поља мора да буде веома активна.
Наша земља ће, како је нагласио, учешћем на овом форуму покушати да искористи знања других европских држава, будући да ће европски комесари, министри из земаља чланица ЕУ и стручњаци из области технологија и вештачке интелигенције размењивати искуства у овој области.
Циљ је да се размене мишљења и да се види како да се стратегија развоја вештачке интелигенције и стратегија дигиталног развоја донесу и имплементирају, водећи рачуна о томе да то буде у корист грађана и цивилног друштва, нагласио је Поповић.
Министар је истакао да је Финска лидер у изради стратегије вештачке интелигенције и један од пионира у целом свету, и поновио да је јучерашњи састанак са тамошњим министром економије Миком Линтилом, који је задужен за област вештачке интелигенције, дао нове идеје и визије о томе шта би Србија у том домену требало да уради.
Форум о вештачкој интелигенцији отворила је данас европска комесарка за дигитално друштво и економију Марија Габријел, која је нагласила да је потребно направити платформу на којој ће се разговарати о вештачкој интелигенцији у свим областима друштва.
У оквиру Форума одржавају се бројне радионице и панели на којима учесници размењују искуства о развоју, алгоритамској транспарентности, истраживањима и улози цивилног сектора, као и о поштовању етичких вредности како од стане министарстава која покривају ову област, тако и од стране пословне заједнице.