Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > За седам месеци 56 особа осуђено на казну затвора због корупције

За седам месеци 56 особа осуђено на казну затвора због корупције

Београд, 26. септембар 2018. године – Министар правде у Влади Републике Србије Нела Кубуровић саопштила је данас да су, за првих седам месеци примене новог Закона о организацији и надлежности државних органа у сузбијању организованог криминала, тероризма и корупције, посебна одељења тужилаштва поднела различите врсте оптужних аката против 275 окривљених.


Кубуровић је на конференцији о примени поменутог закона истакла да су за тај кратак период судови већ изрекли осуђујуће пресуде против укупно 142 лица, од којих је 56 осуђено на казну затвора.

Она је нагласила да су тужилаштва гонила осумњичене за различита кривична дела, укључујући и она која се у нашем правном систему први пут појављују у изменама Кривичног законика из 2016. године, и додала да је највише реч о давању мита, злоупотреби службеног полажаја и проневери у обављању привредних делатности.

Ових неколико података говоре о томе да је наше правосуђе и те како способно да спроведе једну овако велику и захтевну реформу, оценила је Кубуровић, уз напомену да кроз њено спровођење и правосуђе и полиција могу да прикажу завидну ефикасност.

Такав успех, када је у питању број и ефикасност, није забележен, те ово је само почетак и уверена сам да ни полиција, ни тужиоци сигурно још нису стигли да покажу шта све знају и умеју, рекла је она.

Кубуровић је упутила похвалу свим вишим јавним тужиоцима, председницима судова, шефовима посебних одељења, тужиоцу за организовани криминал, поступајућим судијама, заменицима јавних тужилаца, као и полицијским службеницима.

Према њеним речима, и поменути нови закон и обимне измене Кривичног законика усвојени су у новембру 2016. године, али је остављен период до 1. марта ове године за почетак њихове примене.

Тај дуги период, како је објаснила, остављен је како би се, поред полиције, тужилаштва и судова, и други државни органи, попут Пореске управе, Пореске полиције, Управе царина, Агенције за борбу против корупције и других, упознали са будућим начином рада.

Кубуровић је подсетила на то да је од новембра 2017. до јуна 2018. године одржан велики број тренинга за судије, тужиоце, као и за представнике других институција.

Она је навела податак да је, уз велику помоћ пројекта „Превенција и борба против корупције“, више од 300 учесника прошло стручну обуку, и додала да су ојачани кадровски капацитети посебних одељења за корупцију, четири виша суда и четири јавна тужилаштва у којима је повећан број административних радника за приближно 70 новозапослених.

Кубуровић је рекла да посебна одељења тужилаштава први пут имају запослене финансијске форензичаре, као државне службенике, при чему је изнела примедбу да се у тим предметима није дошло до озбиљнијих резултата на пољу одузимања имовине стечене кривичним делом.

Она је нагласила да није задовољна ни бројем предмета у којима је имовина одузета, нити количином одузете имовине.

На поменутом скупу говорио је и потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић.

Шеф Делегације Европске уније у Србији Сем Фабрици нагласио је да примена Закона о организацији и надлежности државних органа у борби против организованог криминала, тероризма и корупције показује позитиван тренд када је реч о конкретним резултатима.

Фабрици је истакао да је поносан због тога што ЕУ финансира пројекат који подржава Србију у постизању опипљивих резултата у борби против корупције.

Он је истакао да је та тема од фундаменталног значаја не само за европску будућност Србије, већ и за друштвени и економски развој земље, осећај правде и квалитет државне управе.

Према његовим речима, истражни метод „Пратите новац и пронаћи ћете корупцију” и даље представља кључ за постизање резултата у борби против корупције и прања новца.

На конференцији су говорили и председник Врховног касационог суда и Високог савета судства Драгомир Милојевић, републички јавни тужилац Загорка Доловац и директор Правосудне академије Ненад Вујић.

Циљ пројекта „Превенција и борба против корупције“, који финансира ЕУ, јесте јачање механизама за превенцију и борбу против корупције, у складу са Националном стратегијом за борбу против корупције и Акционим планом за Поглавље 23.

Поменути пројекат се реализује како би се унапредила ефикасност у борби против корупције и смањили сви њени облици. Овим пројектом ЕУ наставља да пружа подршку Србији на унапређењу правосуђа и владавине права.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs