Београд, 25. септембар 2018.године – Државни секретар Министарства унутрашњих послова Владе Републике Србије Биљана Поповић Ивковић изјавила је данас да припадници полиције поступају одмах и хитно у свим случајевима нестанка деце.
Поповић Ивковић је објаснила да је важно правити разлику између бежања од куће због неслагања са родитељима, старатељима, због лоших оцена, љубави, бежања из социјалних установа и кривичног дела отмице.
У јавности се често на погрешан начин то интерпретира и тако ствара потпуно лажна слика, па често имамо наслове како је нестало више стотина деце, навела је она и додала да уколико је реч о потенцијалном кривичном делу, полиција у сарадњи са тужилаштвом, одмах предузима све хитне мере које јој стоје на располагању.
Према њеним речима, често уз сагласност родитеља или старатеља Министарство објављује фотографију несталог детета и користи сва расположива средства јавног информисања, као и социјалних мрежа.
Важно је напоменути да су у Србији отмице деце веома ретке, али се сви случајеви са посебном пажњом процењују, како би се утврдио непосредни ризик, објаснила је Поповић Ивковић.
Она је додала да постоји непрофитна организација „Амбер Алерт“, која окупља приближно 20 европских земаља, с тим да чланице Европске уније, тачније Словенија, Аустрија, Хрватска и Мађарска нису у тој организацији, као ни 70 одсто земаља у свету.
МУП Србије, како је истакла, разматра могућност увођења „Амбер Алерт система“, руководећи се, пре свега, нашим законодавством и водећи рачуна о заштити личности и приватности.
Тај систем подразумева да грађани буду додатна помоћ полицији у проналажењу отетог малолетног лица. Ми то већ чинимо у ситуацијама када проценимо да је то неопходно, где се уз сагласност родитеља или старатеља објављује фотографија малолетне особе и сви детаљи који би помогли у ефикасном проналажењу детета, рекла је Поповић Ивковић.