Београд, 17. септембар 2018. године – Директор Канцеларије за информационе технологије и електронску управу Владе Републике Србије Михаило Јовановић представио је данас европској комесарки за дигиталну економију и друштво Марији Габријел државни дата центар у којем је смештена кључна ИТ инфраструктура наше земље.
|
Фото: ite.gov.rs |
Јовановић је том приликом упознао Габријел са плановима за изградњу секундарног државног дата центра, који ће бити у Крагујевцу, а који је Влада Србије прогласила за пројекат од стратешког значаја.
Изградња тог центра, који ће бити јединствен у региону по својим капацитетима и перформансама, допринеће неометаном и поузданом пружању услуга електронске управе, безбедном чувању података грађана и привреде, као и смештању података не само државне управе, већ и локалних самоуправа, али и потенцијалних инвеститора, објаснио је он.
На тај начин, како је рекао, унапредиће се рад јавне управе, што ће убрзати процедуре и поједноставити свакодневни живот грађана и пословање привреде, али и привући нове инвестиције у све брже растућем ИТ сектору Србије.
Јовановић је, преневши захвалност европској комесарки, оценио да је њена посета веома значајна јер показује да се напори и резултати Србије препознају и да смо на правом путу дигиталне трансформације коју спроводимо у оквиру концепта који је осмислила премијерка Ана Брнабић.
Влада улаже велике напоре на пољу дигитализације, а посебно реформе јавне управе. Циљ је да Србија добије што бољу, транспарентнију и ефикаснију јавну управу, а средство за постизање тога је модерна и свима доступна електронска управа, подвукао је он.
Према његовим речима, један од првих потеза Владе на том пољу је формирање Канцеларије за ИТ и еУправу, као службе Владе из области информационих технологија и електронске управе, која директно одговара председници Владе и има снагу да спроведе озбиљне пројекте који прожимају различите државне институције.
Габријел је похвалила резултате које је Србија остварила у кратком периоду на пољу дигитализације и трансформације јавне управе, као и ефикасном доношењу и примени сета закона из ових области.
Модерна електронска управа је кључна за бржи и ефикаснији рад јавне управе. Она смањује трошкове, повећава транспарентност рада државе и смањује могућност корупције, а грађанима и привреди олакшава послове према држави.