Београд, 11. септембар 2018. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић изјавио је у разговору са председником Међународне организације криминалистичке полиције (Интерпол) Менгом Хонгвејом да је Србија један од десет најбољих партнера те организације.
Менг Хонгвеј, који је уједно и министар јавне безбедности Кине, први је председник Интерпола који званично посећује Србију.
Стефановић је истакао да ће Србија наставити јачање сарадње са Интерполом, као и са Кином, подсетивши на то да смо годинама уназад имали снажну сарадњу са Интерполом и кинеским министарством јавне безбедности.
Он је нагласио да је, захваљујући тој сарадњи, до краја августа по међународним потерницама ухапшено 149 лица по захтевима Србије, а да је Србија ухапсила 67 лица по потерници Интерпола.
Србија сматра Кину својим најближим партнером, са којом је економска сарадња темељ добрих односа, навео је Стефановић.
Једна од тема разговора, како је истакао, била је и употреба нових технологија и обука које Интерпол може да обезбеди Србији, као и регионална сарадња која би омогућила већу ефикасност полиције Србије.
Прање новца и високотехнолошки криминал су тема о којој смо разговарарали, нарочито о криптовалутама. Када контролишете кретање и ток новца, долазите и до лица која могу да купе криптовалуте, а полиције морају да развијају нове механизме за борбу против илегалне трговине криптовалутама, поручио је Стефановић.
Он је саопштио да је Јован Вукотић, који важи за вођу "шкаљарског клана", ухапшен и протеран из Турске, али да не може превише да коментарише случај зато што је у току кривични поступак.
Полиција поступа у договору са тужилаштвом, па не могу да кажем превише. За Вукотићем трага и Грчка због учествовања у шверцу 135 килограма кокаина. Ради се само о једном лицу, нагласио је Стефановић.
Он је најавио да ће пред наредну генералну скупштину Интерпола, која ће се одржати у Уједињеним Арапским Емиратима, упутити писмо свим државама чланицама те организације са аргументацијом и захтевом да Косово не буде примљено у Интерпол и да само држава чланица УН може постати чланица Интерпола.
Менг се сагласио са Стефановићем по питању безбедносне сарадње, додавши да је Србија тренутно једна од кључних чланица Интерпола.
Србија активно учествује у свим активностима Интерпола, и у последњих пет година налази се у десет најбољих чланица те организације. Придајемо велику важност улози коју Србија има у региону и свету у области јавне безбедности, истакао је он.
Одговарајући на питања о потерницама расписаним за Албанцима са Косова и Метохије, попут садашњих председника и премијера Косова Хашима Тачија и Рамуша Харадинаја, Менг је рекао да унутар те организације постоји регулатива на основу које се разматрају молбе и на основу којих се доносе одлуке.
Интерпол не доноси одлуке о појединачним молбама. Када једна чланица поднесе молбу за издавање потерница, са којом се друге чланице не сагласе, врше се интерне консултације док не дође до договора, објаснио је председник Интерпола.