Београд, 10. септембар 2018. године – Министар без портфеља у Влади Републике Србије задужен за иновације и технолошки развој Ненад Поповић разговарао је данас са ученицима београдске Математичке гимназије и Гимназије „Јован Јовановић Змај“ из Новог Сада који су освојили златне и сребрне медаље на олимпијадама из математике и информатике.
Поповић је том приликом истакао да је покретачка снага свих технологија будућности, као што су вештачка интелигенција, „блокчејн“ (blockchain), „биг дејта“ (big data) и друге, управо математика.
Он је охрабрио ђаке да се не ослањају само на таленат који неоспорно поседују, већ да раде много и марљиво јер ће тек тако њихов таленат достићи свој пун потенцијал.
Министар је изразио задовољство због врхунског теоријског знања које ови ђаци добијају у својим школама, али је и указао на то да прави изазов лежи у томе како то знање може да буде примењено у мењању нашег друштва и живота људи на боље.
Зато, како је поручио, желимо да изградимо савремену иновациону инфраструктуру и да направимо такав амбијент да сваки млади талентовани ученик сутра може да постане успешан предузетник.
Он је охрабрио ђаке да, чак и ако у потрази за знањем одлуче да студирају у иностранству, раде то како би се једног дана вратили у Србију као инвеститори, јер наша земља има све што је потребно да се овде лоцирају најкомплексније истраживачке и развојне активности.
Поповић је навео и примере успешних стартап компанија на чијем челу се налазе млади из Србије, који су раније живели у иностранству, али су се вратили у Србију и одавде стварају решења за глобално тржиште.
Састанку су присуствовали и директор Математичке гимназије Срђан Огњановић и директор Гимназије „Јован Јовановић Змај“ Радивоје Стојковић, који је уједно и председник Националног просветног савета.
Огњановић је указао на то да оваква деца треба да буду узор вршњацима, и изразио наду да ће медији у будућности више промовисати успехе наших математичара, а не пролазне вредности које не мотивишу младе на рад и залагање.
Стојковић је рекао да школа тежи повећању фонда часова математике, оценивши да је спој традиционалног образовања и нових наставних метода у преношењу знања најбољи модел за постизање добрих резултата.
Саговорници су постигли сагласност о томе да је потребно промовисати инжењерске науке јер се тако стварају иновације и додатна вредност у привреди, као и да млади Срби свакодневно доказују да су једни од најбољих инжењера у свету.
Поповић је на крају састанка изразио спремност да његов кабинет подржи учешће ђака на међународним надметањима у различитим областима, истакавши да је то изузетно важно за промоцију знања и инжењерског потенцијала Србије.