Београд, 28. август 2018. године – Директор Канцеларије за информационе технологије и електронску управу Михаило Јовановић и амбасадор Велике Британије у Србији Денис Киф представили су данас пројекат "Дигитална трансформација у Србији", који финансирају Влада Србије и Влада Велике Британије.
Пројекат се финансира кроз Фонд за добру управу (Good Governance Fund), а спроводи га Програм Уједињених нација за развој (УНДП).
Влада Србије учествује у пројекту са више од 3,2 милиона евра, док је Влада Велике Британије донирала 2,1 милион евра за унапређење еУправе у Србији.
Јовановић је истакао да је пројекат "Дигитална трансформација у Србији" један од првих који је прошле године иницирала Канцеларија за информационе технологије и електронску управу, са циљем развоја еУправе и ИТ предузетништва.
Он је рекао да се резултати овог пројекта већ показују у спровођењу два круга преквалификација за укупно 800 полазника.
Из првог круга од 100 полазника, како је навео, већ 30 одсто раде као програмери, а из другог круга за 700 полазника у току је пракса након завршетка обуке, али се њих 50 већ запослило на програмерским пословима.
Најзад, од септембра покрећемо и трећи круг преквалификација за 500 полазника који су у статусу запослених, додао је директор Канцеларије за информационе технологије и електронску управу.
Такође, Јовановић је рекао да се резултат овог пројекта огледа у помоћи домаћим компанијама за довођење страних стручњака за развој иновативних производа и раст ИТ старт-апова.
Он је навео да је Фонд за добру управу Владе Велике Британије препознао значај ове иницијативе Владе Србије и донирао 2,1 милион евра додатних средстава за дигиталну трансформацију у Републици Србији у различитим сегментима – почев од стратегије развоја е-управе, преко развоја инфраструктуре еУправе, до нових електронских услуга за грађане, привреду и државу.
У том смислу, изражавамо захвалност Фонду за добру управу и Амбасади Велике Британије на значајној финансијској помоћи у реализацији овог пројекта, поручио је Јовановић.
Он је додао да је у оквиру овог пројекта прва конкретна активност, финансирана из подршке Фонда за добру управу, набавка консултантских услуга за стратегију развоја и концепт секундарног Државног дата центра, који ће бити изграђен у Крагујевцу, а који је Влада Србије прогласила за пројекат од значаја за Србију.
Киф је рекао да Влада Велике Британије овом донацијом у износу од 2,1 милион евра за пројекат "Дигиталне трансформације у Србији", као и осталим донацијама које је дала за унапређење еУправе у укупној вредности од 5,2 милиона евра, постаје највећи међународни донатор у области еУправе у Србији.
Велика Британија је, како је навео, спремна да подржи Србију у њеним реформским приоритетима, у циљу стварања ефикасније и транспарентније јавне управе.
Киф је као добре примере сарадње у области еУправе навео сервис "Бебо, добро дошла на свет" и пројекат отворених података.
Пројекат "Дигитална трансформација у Србији" трајаће наредне три године и подељен је у пет сегмената.
Прва три сегмента, које финансира Велика Британија из Фонда за добру управу, обухватају подршку Канцеларији за ИТ и еУправу у:
• Спровођењу Стратегије развоја е-управе и подржавању других институција у примени е-управе,
• Развоју инфраструктура еУправе, што обухвата државну ИКТ мрежу, Државни cloud, сервисну магистралу за размену података између институција и државне портале – еУправа и Портал отворених података,
• Унапређење сервиса еУправе кроз сарадњу са професионалним удружењима и крајњим корисницима.
Четврти сегмент, који финансира Влада Србије, обухвата подршку спровођењу активности из планова министарског Савета за ИТ и иновационо предузетништво, Координационог савета за еУправу и Савета за креативне индустрије.
Међу активностима које се финансирају у оквиру ове компоненте су преквалификације у области ИТ, које се спроводе од 2017. године, као и помоћ домаћим компанијама за довођење страних стручњака за развој иновативних производа и раст старт-апова.
Пети сегмент, који се финансира из средстава Владе Србије, обухвата подршку спровођењу инфраструктурних пројеката веће вредности.